Uçak Kuş Sürüsüne Çarparsa Ne Olur?..

Bir ucak bir kusa carparsa ne olur? Deutsche Welle Turkce’nin bu konuda yaptigi haber soyle: Her yil kuslarin ucaklara carpmasinin yaklasIk bir milyar dolar mali zarara yol actigi tahmin ediliyor. Bu nedenle Amsterdam, Frankfurt, Heathrow veya Vancouver gibi buyuk havaalanlarinda kuslarla mucadele etmek icin ozel ekipler gorev yapiyor. Bu ekiplerden biri de Koln-Bonn Havaalani’nda gorev yapiyor. Havaalaninin kus kontrol ekibinden Achim Hopp ucaklar icin kus tehlikesiyle ilgili su bilgileri veriyor: “Dunyada kus carpmasi nedeniyle surekli ucak kazalari meydana geliyor. Zira bu durumda motor islemez hale geliyor. Motorlardan birinin devre disi kalmasi o kadar vahim degil. Ancak her ikisi de devre disi kalirsa, iste ucagin dusmesi soz konusu.” Achim Hopp, kus carpmalarinin yuzde 80’inin, bin fitin altinda, yani yaklasIk 300 metre yukseklikte, genellikle inis veya kalkis sirasinda yasandigina dikkat cekiyor. Hopp giderek daha sessiz hale gelen ve emis gucu artan motorlarin ozellikle genc ve deneyimsiz kuslari cok kolay bir sekilde vakumladigini, pervaneli turbin motorunun icine kacan kusun ise motoru islemez hale getirdigini kaydediyor. Bu nedenle Achim Hopp ve Helmut Eiserfey, havaalaninin bulundugu alani kuslar icin mumkun oldugunca rahatsiz edici bir yer haline getirmeye calisiyor. Bunun icin alinan onlemlerden biri, inis ve kalkis pistleri disinda kalan tum yesil alanin yilda sadece bir kez bicilmesi. 30 santimetreye kadar uzayan cim ve otlar kuslarin yiyecek aramasini neredeyse imkansiz hale getiriyor. Ayrica terminal binasinin kuslarin yuva yapmasina elverisli kisimlarina da kuslarin konmasini engellemek icin igneli metal parcalari monte edilmis. Hopp, tum bu onlemlere ragmen yilda yaklasIk 30 kus carpmasi vakasi yasadiklarini, ama yine de bunun diger havaalanlariyla kiyaslandiginda dusuk bir rakam oldugunu belirtiyor. Kuslar ucaklara sadece carparak zarar vermiyor. Kus diskilari da ucagin dis yuzeyinde tahribata yol aciyor. Bu nedenle gorevliler, bir ellerinde durbun, digerinde av tufegiyle gunde yaklasIk 6 saat adeta dedektif gibi kus diskilarinin izini suruyor. Kuslari korkutmak icin isaret fisekleri ve kurusIki mermiler kullaniliyor. Ancak tek tehlike kuslar degil. Burada sIklikla gorulen ve tavsan gibi yeraltina yuva yapan hayvanlar da hava ulasimini tehlikeye dusuruyor. Zira tavsanlarin kazdigi yerlerde asfalt cokuyor. Ekip bunun onune gecmek icinse tavsan avinda kullanilan ve dag gelincigi denilen bir hayvandan yararlaniyor.

 

Etiketler:

Bu yazı toplamda 579 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.