Türk Telekom 1 milyar lirayı yer altına gömdü!

2012 yılı 2. çeyrek finansal döneminde Türk Telekom Grubu konsolide yatırım tutarı birinci çeyrek dönemine göre yüzde 67 artarak 677 milyon TL olarak gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen 405 milyon TL yatırım ile yılın ilk 6 ayında 1 milyar 81 milyon TL’lik yatırım rakamına ulaşıldı. 81 ilde fiber dönüşümüne hız veren Türk Telekom Grubu’nun bu yatırımları ile 1,26milyon hane fiber kapsamına alındı.Teknoloji, altyapı ve mobil yatırımlarının yanı sıra istihdama yatırımda da hız kesmeyen Türk Telekom Grubu çalışan sayısı,altı ayda bin 323 kişi artış göstererek 36 bin 209’a ulaştı.
Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani Türk Telekom’un 2012 2. Çeyrek sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:

FAVÖK MARJI: YÜZDE 40
Grup gelirleri yıldan yıla yüzde 7 büyüyerek 3,2 milyar TL’ye çıkarken FAVÖK marjı yüzde 40 olarak gerçekleşti. Dönem kârımız TL’nin değer kazanmasıyla da desteklenerek yıldan yıla yüzde 24 artarak 630 milyon TL’ye ulaştı. Türk Telekom Grubu’nun büyük bölümü fiber ve 3G’ye odaklanan yatırımları yılın ilk yarısında 1 milyar TL’yi aştı.

Haziran 2012’de tüm PSTN müşterilerimize sunduğumuz ve her yöne paket dakikaları tamamlayan, ev sigortası teklifi ile sabit ses hizmetlerimize daha fazla değer kattık. Böylelikle, tüm sabit ses bireysel müşterilerimiz Türk Telekom ve Allianz tarafından sunulan ücretsiz ev sigortasına sahip olma imkanına kavuştu.

HIZ İŞTAHI ARTTI
Sabit geniş bant şebekemize özellikle de eve/binaya kadar fibere (FTTB/FTTH) yatırım yapmaya devam ettik ve 1,26 milyon haneyi kapsadık. Perakende internet şirketimizin ADSL müşterileri arasında sınırsız paket kullananların payı, artan data tüketimi ve hız iştahı yönündeki açık eğilimi ortaya koyarak, ikinci çeyrekte yüzde 68’e ulaştı ve ortalama aylık kullanım 23 GB olarak gerçekleşti. Fiber üzerinden sunduğumuz hızla, müşterilerimizin çevrimiçi geçirdikleri sürede daha fazla data tüketmelerini sağlıyoruz. Fiber teklifimizin doğal bir uzantısı olarak, TV ürünümüz beklentilerimizin de ötesine geçen çok başarılı Tivibu Ev (IPTV) ile ivme kazanmaya devam ediyor.

TTNET ile “Akıllı Evim” markası altında yeni bir dizi paket ürünü (TV + İnternet + Telefon) piyasaya sunduk. Türkiye’de bir ilk olan bu paket PSTN ile birlikte sabit geniş bant ve televizyonu tek fatura ile sunuyor. Bu paket ürünlere ek olarak, TTNET ülke çapında Wi-Fi noktası erişimi ve video, oyun, müzik, eğitim, bulut hizmetler gibi birçok katma değerli hizmeti de müşterileriyle buluşturuyor.

Kurumsal segmentte, Türk Telekom, TTNET ve Avea ortaklığı ile “BİZ” konseptini sunduk. BİZ konsepti ile uçtan uca sabit hat ve mobil telekom hizmetlerini tek bir Türk Telekom Grup markası altında sunuyoruz.

Mobil iştirakimiz Avea ağ ve kanal yatırımlarını sürdürürken güçlü büyüme elde etti ve devam eden zorlu piyasa koşullarına rağmen kârlılığını artırdı. Mobil müşteri sayımız, ikinci çeyrekte net 70 bin müşteri elde ederek 13 milyona ulaştı. Mobil gelirlerimiz yıldan yıla yüzde 13 artarak çeyrek bazında tarihi bir rekor olan 856 milyon TL’ye yükseldi. Yeni akıllı telefon ortaklıkları ve cihaz satışındaki belirgin artış nedeniyle mobil data, Avea’nın büyümesi için itici güç olmaya devam ediyor.

Mobil sanal network operatörleri vasıtasıyla Avea olarak geliştirdiğimiz marka ortaklıkları mobil iştirakimizin büyümesi için yeni kanallar sunuyor. Bu kapsamdaki son teklifimiz “BİMCELL”, lider perakende kuruluşu BİM ile Mart 2012’de sunuldu ve BİM’in 3500’ten fazla satış noktasıyla ikinci çeyrekte ivme kazandı.

Avea ikinci çeyrekte milyonlarca Türk Telekom PSTN müşterisine yenilikçi bir tarife (“Cepte Bayram”) sundu. PSTN hattı olan Avea müşterilerine her yöne (mobil + sabit) bedava dakikalar sunan bu tarife Türk Telekom Grubu’nun gerçekleştirdiği bir ilk ve grup şirketlerimiz arasındaki sinerjinin değerini ortaya koyuyor.

Türkiye’nin lider telekomünikasyon ve yakınsama teknolojileri grubu olarak Türk Telekom Grubu milyonlarca sabit hat ve mobil segment müşterisine yenilikçi paket ürünler ve katma değerli hizmetler sunmaya devam ediyor. Stratejimizin hissedarlarımıza daha fazla değer katma ve Türkiye’nin ekonomik büyüme sürecinde lider bir rol üstlenme yolunda bizi ileriye taşıyacağına inanıyoruz.”

Etiketler:

Bu yazı toplamda 365 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.