Suriye Sınırından Çekilme Kararı

Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi ve Irak askerleri Suriye sınırı Musul ve Zumar’daki Irak askerleri ile peşmerge güçlerinin çekilmesine karar verildiğini, silahlı güçlerin çekilmesi ile gerginliğin sona ermesinin beklendiği açıklandı.

Geçen ayın sonlarında Peşmerge kontrolündeki Rabia Sınır Kapısı’na kadar gelen Irak merkezi ordusu kendilerine izin vermeyen peşmergeler ile karşı karşıya geldi. Bölgesel Kürt yönetimi sınır kesimine takviye güç gönderirken, taraflar arasında günler süren gerginlik giderildi. Bölgesel Kürt Yönetimi Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, Erbil’de düzenlediği basın toplantısında Irak ordusunun 37 ve 38’inci alayları ile Peşmerge Bakanlığı’na bağlı 8 piyade alayı arasındaki gerginliğin sona erdirilmesi amacıyla karar alındığını açıkladı. Yaver, gerginliği sona erdirmek için Irak askerleri ile peşmerge komutanları arasında Kerkük ve Diyala’da bazı toplantılar düzenlendiğini bildirirken, “Bu toplantılar sonucunda bazı konularda uzlaşmaya varıldı ve Suriye’deki olayların sona ermesinin ardından Zumar ve Musul’da bulunan Irak ordusu ve peşmerge güçlerinin çekilmesi kararlaştırıldı” dedi.

Varılan uzlaşma maddelerini yerine getirmek amacıyla yüksek bir komisyonun kurulduğunu ifade eden Yaver, “Bu maddelerin yerine getirilmesi için Peşmerge Güçleri Başkomutanı Mesut Barzani ve Irak Ordusu Başkomutanı Nuri Maliki’nin Musul’u ziyaret etmesi gerekiyor” dedi. Peşmerge Bakanlığı sözcüsü, bu tip gerginliklerin tek bir birlik içinde de görülebileceğini anlatırken, “Olayın büyümesi Kürdistan Bölge Hükümeti ve Irak Hükümeti arasındaki siyasi gerginlikten kaynaklanıyor” diye konuştu.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 414 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.