Mobil Sohbet

.

Sudan’lı Küçük Kız ve Akbaba.

Sudanlı Küçük Kız

 

SUDANLI KÜÇÜK KIZ VE AKBABA

Açlıktan hareket edebilecek hali kalmamış, son gayretle Birleşmiş Milletler kampına sürünerek ulaşmaya çalışan Sudanlı siyahi küçük bir çocuk ve arkasında çocuğun ölmesini bekleyen aç bir Akbaba…
Bu içler acısı anı görüntüleyen Güney Afrika Cumhuriyeti doğumlu Kevin Carter(1960-1994) adında bir fotoğrafçıdır.
Kevin Carter bu resmi çektikten sonra olaya müdahale etmeden orayı terk edip gitmiştir. Küçük çocuğun akıbeti hakkında ise hiçbir fikir yoktur.
Kevin Carter’in çekmiş olduğu bu kare kendisine 1994’te Pulitzer ödülünü kazandırmıştır ama aynı zamanda da inanılmaz eleştirilerin ve soru yağmurlarının hedefi haline getirmiştir. Carter ise kendini savunmak için ‘yardım görevlisi olmadığını, profesyonel bir fotoğrafçı olduğunu’ söylemiştir.

Peki Kevin Carter küçük çocuğa neden yardım etmemiştir?
O dönemde açlık ve salgın hastalıklarla uğrasan Sudanda
gazetecilere, fotoğrafçılara insanlara dokunmamaları yönünde uyarılarda bulunuluyordu. Sanıyorum ki Kevin Carter hem kendisini hastalıktan korumak hem de çektiği fotoğrafın dünya basınında bir an önce yankı uyandırıp Sudana yardımların gelmesini sağlamak için düşünmeden hareket edip çocuğa yardım etmeden oradan ayrılmıştı. Aynı sene Carter vicdan azabından olsa gerek ki kamyonetinin içine egzoz gazı basarak intihar etmiştir.Ailesine ve arkadaşlarına bir çok mektup bırakan Carter olaydan duyduğu pişmanlığı şu satırlarla dile getirmiştir.
‘Çocuğu kurtarabilirdim.Makinamı bırakıp onu kucağıma alıp, yardım çadırına götürebilirdim. O an sadece gazeteci olduğumu düşünüyordum. Şimdi ise önce insan olduğumu.’

Sohbet ve Chat Aralarında Okuyabileceğiniz Muhteşem Hikayeler ve Son Dakika Haberleri.

Post Tagged with, ,

One Response so far.

  1. Zeynep dedi ki:

    Vicdanı olmayan bir insanın insanlığından endişeederim.Yazık, milletin gözünü para bürümüş. para kazanmak için gözlerinin önünde insanların ölmesine bile adırış etmiyoarlar. Siz dünyanın en zengini olsanız ne olacakki, insan olamadıkdan sonra. Allah cezasını vermiş zaten. Yazık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir