Sudan’lı Küçük Kız ve Akbaba.

Sudanlı Küçük Kız

 

SUDANLI KÜÇÜK KIZ VE AKBABA

Açlıktan hareket edebilecek hali kalmamış, son gayretle Birleşmiş Milletler kampına sürünerek ulaşmaya çalışan Sudanlı siyahi küçük bir çocuk ve arkasında çocuğun ölmesini bekleyen aç bir Akbaba…
Bu içler acısı anı görüntüleyen Güney Afrika Cumhuriyeti doğumlu Kevin Carter(1960-1994) adında bir fotoğrafçıdır.
Kevin Carter bu resmi çektikten sonra olaya müdahale etmeden orayı terk edip gitmiştir. Küçük çocuğun akıbeti hakkında ise hiçbir fikir yoktur.
Kevin Carter’in çekmiş olduğu bu kare kendisine 1994’te Pulitzer ödülünü kazandırmıştır ama aynı zamanda da inanılmaz eleştirilerin ve soru yağmurlarının hedefi haline getirmiştir. Carter ise kendini savunmak için ‘yardım görevlisi olmadığını, profesyonel bir fotoğrafçı olduğunu’ söylemiştir.

Peki Kevin Carter küçük çocuğa neden yardım etmemiştir?
O dönemde açlık ve salgın hastalıklarla uğrasan Sudanda
gazetecilere, fotoğrafçılara insanlara dokunmamaları yönünde uyarılarda bulunuluyordu. Sanıyorum ki Kevin Carter hem kendisini hastalıktan korumak hem de çektiği fotoğrafın dünya basınında bir an önce yankı uyandırıp Sudana yardımların gelmesini sağlamak için düşünmeden hareket edip çocuğa yardım etmeden oradan ayrılmıştı. Aynı sene Carter vicdan azabından olsa gerek ki kamyonetinin içine egzoz gazı basarak intihar etmiştir.Ailesine ve arkadaşlarına bir çok mektup bırakan Carter olaydan duyduğu pişmanlığı şu satırlarla dile getirmiştir.
‘Çocuğu kurtarabilirdim.Makinamı bırakıp onu kucağıma alıp, yardım çadırına götürebilirdim. O an sadece gazeteci olduğumu düşünüyordum. Şimdi ise önce insan olduğumu.’

Sohbet ve Chat Aralarında Okuyabileceğiniz Muhteşem Hikayeler ve Son Dakika Haberleri.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 715 kişi tarafından görüntülendi.

1 Yorum

  1. Zeynep

    18 Nisan 2015 at 22:10

    Vicdanı olmayan bir insanın insanlığından endişeederim.Yazık, milletin gözünü para bürümüş. para kazanmak için gözlerinin önünde insanların ölmesine bile adırış etmiyoarlar. Siz dünyanın en zengini olsanız ne olacakki, insan olamadıkdan sonra. Allah cezasını vermiş zaten. Yazık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.