Sinüzit Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Hastalığı Nedir ve NasıL Tedavi Edilir..

Sinüzit olarak Sinuslerin Enfeksiyon Kapması iLe oLuşan bir Hastalıktır.Genellikle hava iÇerisindeki alerjen Bakteri gruplarıyla birlikde aynı zamanda süt(laktoz),gluten ve kimyasal gıda ürünleri gibi yapay besinler sebebi ile de ortaya çıkmaktadır.Bir takım antibyotik grupları, steroid(vücut direncini arttırıcı ürünler) ve anti-inflamatuar(Ağrı kesici) ilaçlar sinüzit tedavisinde kullanılmaktadır.Sinüs iltihaplanması durumunda cerrahi müdehalelerde yapılması mümkündür ancak bu operasyonlar hastanın yaşam kalitesini düşürmesi söz konusudur.

Sinüzit birçok kişide yaygın olarak görünen hastalıklardan birtanesidir.Elmacık kemiğinin hemen altında bulunan boş bölgelere sinüs denmektedir.Sinüsler Mikrop Kaptığında veya iLtihaplandığında sinüs duvarlarında şişme,ağrı,burun akıntısı,öksürme,alın ve kaş bölgesinde ağrılar,burun ve genizden sarımsı veya yeşilimsi akıntı gözlenmesi,boğaz ağrısı,iştahsızlık,halsizlik gibi durumlar gözlemlenmektedir. Kişide eğer kronik sinüzit mevcutsa bu durum bireylerde hayat boyu devam etmektedir.

Hemen Belirtmekte Fayda var, Her Başağrısı Sinüzit ile ilişkilendirilmemelidir.Baş ağrısı yaşayan hastaların sadece %15’i kadar sinüzite bağlı olarak ağrı yaşamaktadır.Hastalık her mevsimde görünebiliyor olsada en çok kış aylarında soğuk algınlığına bağlı olarak kendini göstermektedir..

Sinüzitten Korunmanın Yolları

Sinüzit Hastalığına ve Enfeksiyonuna yakalanmamanın en temel yolu korunmaktır.Üst solunum yolu enfeksiyonları Genelde hava ile bulaştığı için toplu mekanlarda (alışveriş merkezi,toplu taşıma araçları,asansör vs.) dikkatli olmalı, kapalı mekanlar sürekli olarak havalandırılmalı ve tabiki bağışıklık ve direnç sisteminizi destekleyici gıdalar tüketmelisiniz.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir

Sinüzit Tedavisi nasıl yapılır

Sinüzit gerek ilaç tedavisi ile ve gerekse cerrahi yöntemlerle atlatılabilen bir hastalık türüdür.Kronik olmayan sinüs tedavileri genellikle ilaç tedavisi ile iyileştirilebilir.Genellikle antibiyotik tedavisi uygulanan hastalarda bu işlem ortalama 10 ile 20 gün arasında değişmektedir.Antibyotiklerin yanında burun yıkama sıvıları,sinüs yıkama sıvıları ve spreylerin soğuk algınlığı ilaçları,alerji hapları gibi faktörlerden faydalanılmaktadır.

Kronik olan sinüzitler için ise öncelikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır,ancak bu ilaç tedavisi yöntemine karşı direnç gösteren hastalarda ve sürekli tekrarlayan durumlarda cerrahi yöntem devreye girmektedir.Radyolojik açıdan sinüs içinde mukozal kalınlaşmalar, iltihap, mukus ve sinüs kanalları kapanmışsa eğer “fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi” (FESS ameliyatı) yapılmalıdır.Bu durumda doktorunuz sizi bilgilendirecektir.Kronik sinüzit hasalığında cerrahi müdehale uygulandıktan sonra başarı şansı yüzde 95 civarında görünüyor. Ameliyat sonrası hekimlere yöneltilen en çok sorulardan biride bu hastalığın tekrardan nüks edip etmeyeceğidir. Hastalık %25 civarı oranda tekrardan kendini gösterebiliyor.Cerrahi müdehale çocukluk yaşlarda da yapılabilir. Ameliyat genel olarak sinüslerin tamamının gelişmesinden sonra, yani 14-15 yaşlarından sonra yapılması daha yararlı olmaktadır.

 

Etiketler:

Bu yazı toplamda 640 kişi tarafından görüntülendi.

1 Yorum

  1. SeDa

    9 Mart 2018 at 12:13

    Öncelikle, soğuk algınlığına karşı kendilerini korumaları gerekir. Tedbir olarak; saçlarını çok iyi kurutması, soğuktan ve rüzgardan kaçınmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.