Sezen Aksu Kimdir? Nerelidir?

Sezen Aksu Albümleri

Sezen Aksu Kimdir ?

Türkiyenin tartışmasız en büyük bestecilerinden biri olan Sezen Aksu, Denizli Sarayköyde Doğmuştur.

3 Yaşına kadar Sarayköyde, 3 Yaşından Sonrada izmire Taşındı. Sezen Aksu’nun Annesi Fen bilgisi öğretmeni, Babası ise Matematik öğretmeni idi.

Sezen Aksu’nun Gerçek Adı Fatma Sezen Yıldırımdır.

Baba Sami Bey ve Annesi Şehriban Hanım, Çocuklarını Disiplinli Yetiştirmek istedikleri için onlara karşı mesafelerini daima korumuşlardır. Ancak Ebeveynlerinin bu tutumu bile, küçük yaşta dikkatleri üzerine toplamak için herşeyi yapan Fatma Sezen Yıldırım’ın Haşarılığının Önüne Geçemiyordu.Çevresindeki insanlar ona Cüce Bela Lakabını Takmıştı. Hergün Konak-Köprü Troleybüsünde Şarkı Söylüyor,15 Günde Bir Saç Rengini Değiştiriyor ve oLdukça Sık Biçimde intihar Etmeye Kalkışıyordu.O Yıllarda Sezen Aksu’nun Hayalindeki mesLek Dansöz oLmaktı. Yıllar Sonra Sezen Aksu ” ALLAH babama acıdı, Dansöz değil, şarkıcı oldum” Sözleri ile durumun babası açısından vehametini anlatmıştı.Universite Dahil oLmak üzere Tüm Eğitimini izmirde Tamamlamıştı.

Ziraat fakültesindeki öğrenimini yarıda bırakarak profesyonel sarkıcılığa başladı. 1970’lerin ortalarında ‘Kaybolan Yıllar’, ‘Gölge Etme’ gibi sarkılarla yıldızı parladı. Şarkılarının çoğunu kendi besteledi. Bazılarının da sözlerini yazdı. İlk kez 1979’da

sinema

oyunculuğu denedi. Minik Serçe oyunculuk yeteneğiyle dikkat cektiği, ‘Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra’ adlı

muzikallerdeki

Sen AğlamaGeri Dön‘, ‘Dağlar Dağlar‘ gibi şarkılarla ününü perçinledi. Sonraki ‘Git‘ kasetiyle zirvedeki yerini aldı.

Sezen Aksunun Hayatı

Sezen Aksu Kimdir ?

Türk pop muziğinin

en güçlü seslerinden Sezen Aksu,

Aşkın Nur Yengi

,

Sertab Erener

,

Levent Yüksel

,

Yıldız Tilbe

gibi bir zamanlar vokalistliğini yapmış gençleri pop muziğimize kazandırdı. Üç kez evlendi ve bir çocuk annesi…

Sezen Aksu, profesyonel yaşama ilk 45’liğini çıkardığı

1975

yılında adım attı. 8 adet 45’lik, 3 adet single ve 27 albüme imza atan sanatçı 15’e yakın albümde de konuk sanatçı olarak yer aldı. Öte yandan 40’a yakın derleme albümde eserlerine yer verildi. Şarkıları 100’ü aşkın farklı yorumcu tarafından seslendirildi.

Tümünü oku (yeni pencerede açılır)

2006 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

yılında şarkı sözleri

Eksik Şiir

adlı kitapta toplandı. Sanatçı,

Ajda Pekkan

,

Nilüfer

,

Nükhet Duru

ve

Zerrin Özer

ile birlikte, müzik eleştirmenleri ve dinleyicileri nezdinde,

Türk Pop Müziği

‘nin beş divasından biri olarak kabul edilmektedir.

Oyunculuk alanında da çeşitli çalışmaları bulunan Sezen Aksu, Serçe albümünün yayınlandığı

1978

yılında ilk sinema denemesini gerçekleştirdi. Yönetmenliğini

Atıf Yılmaz

‘ın yaptığı Minik Serçe filminde Bulut Aras’la başrolü paylaştı.

1981

’de

Adile Naşit

,

Şener Şen

ve Altan Erbulak ile “Sezen Aksu Aile Gazinosu”;

1986

yılında “Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra” müzikallerinde rol aldı.

Sezen Aksu’nun albümleri: Serçe,Ağlamak Güzeldir, Firuze, Sen Ağlama, Git, Sezen Aksu ’88, Sezen Aksu Söylüyor, Gülümse, Deli Kızın Türküsü, Işık Doğudan Yükselir, Gül Bahçeleri, Düğün ve Cenaze, Adı Bende Saklı, Sarı Odalar(Ben Seni Çok Sevdim Oplum)

Dillerden düşmeyen bazı şarkıları: Kaybolan Yıllar, Gölge Etme, Yak Bir Sigara, Firuze, Hata, Ağlamak Güzeldir, İkinci Bahar, Dilimin Ucunda Kelimeler, Geri Dön, Tukeneceğiz, Git, unzile, Değer mi Hiç, Sarışınım, Bir Çocuk Sevdim, Seni İstiyorum, Şinanay, Gidiyorum, Belalım, Hadi Bakalım, Gülümse, Masum Değiliz, Deli Kızın Türküsü, Tenna…

 

Etiketler:

Bu yazı toplamda 852 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.