Sedef Hastalığıda artık ortadan kalkıyor!

sedef-hastaligi
Dünyanın en çok bilinen cilt hastalıklarından olan sedef hastalığı artık sorun olmaktan çıkabilir. Dünya nüfusunun  %3’ünü etkileyen sedef hastalığının tedavisinde %98 oranında olumlu sonuç alan bir ilacın geliştirildiği açıklandı.

Deriyi çeşitli derecelerde kaplayan kızarıklık, pullanma, kalınlaşmaya neden olan sedef hastalığı, ağrı, kaşıntı, kuruma, kanama gibi geniş ölçekte bulgulara neden oluyor. Genellikle tüm hayat boyu süren hastalığa neden olarak genetik yatkınlık ile birlikde çevresel faktörler de etken gösteriliyor.
Novartis Firması İsviçre’de sedef hastaları için yenilik toplantısı düzenledi. Sedef hastalığı için geliştirilen yeni ilacı İsveç Stokholm Karolinska Enstitüsü’nden Prof. Dr. Mona Stahle şöyle anlattı:

“Sedef Hastalığı, sadece cilt hastalıkları içerisinde değil, tüm kronik hastalıklar içinde hastayı en olumsuz etkileyen ve toplumsal hastalık yükü en ağır hastalıklardan birisi. Hastaların sosyal yaşamları olumsuz etkileniyor, iş güç kayıpları ve okula devamsızlıkları artıyor. Hastalar utanma duygusu, alışverişe gidememe, yakınlarıyla sorunlar yaşama, ruhsal bozukluklar ve depresyon gibi pek çok olumsuz durum yaşıyorlar. Ayrıca sürekli ilaç kullanmak zorunda olmaları da hastaları olumsuz etkiliyor.”

Şeklinde Konuşan Prof. Dr. Mona Stahle Sözlerine Şu Şekilde Devam Etti.

Diğer hastalık riskleri ortadan kaldırılmalı

Hastalığın tedavisinde temel amaç, deri lezyonlarının geriletilmesi ve eşlik eden hastalıkların da kontrolüdür. Hastalar metabolik sendrom ve diabet açısından yüksek risk grubu. Kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon da sedefe sıklıkla eşlik edebiliyor. Ayrıca eklem romatizması da hastaların yüzde 20’sinde ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle, hastalık tedavi edildiğinde bu riskleri de ortadan kaldırmış oluyor.

16. Haftada %98 iyileşme

Son yıllarda özellikle biyolojik tedavi alanında, hastalığın oluşmasından sorumlu olduğu düşünülen pek çok proteine karşı ilaç geliştiriliyor. Bu ilaçlar, yeni teknoloji ürünleri olması dolayısıyla hastalığı oluşturan temel iltihabi mekanizmayı durduruyor. Bu ilaçların da hekimlerin kullanımına sunulmasıyla 16. hafta itibariyle sedefli hastaların sosyal izolasyondan kurtularak yaşama daha çok katılması ve daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşması hedefleniyor.”

Şeklinde Konuştu.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 1595 kişi tarafından görüntülendi.

4 Yorumlar

 1. BERAT BİLİR

  20 Mart 2015 at 13:49

  SİZ DOKTORLAR SADECE VESİLESİNİZ ŞİFAYI VEREN ALLAH HERŞEYİ SİZE ALLAH YAPTIYOR

 2. hülya semir

  24 Şubat 2017 at 21:42

  75gr vazelin betasolic dermovate karışım geçicide olsa çozüm oluyor stresten uzak durun mümkün oldukkadar

 3. hülya semir

  24 Şubat 2017 at 21:46

  sedef makyaj ürünleri ve sivilce vşs hastalıklarla karıştırıldığı için istismara açık bir konu toplumun çoğunluğunu doğru bildiği doğru değildir hastalığı olan insanlara farklı davranan asık hasta o toplumdaki insanlardır bu gün bir kor rahatça hastaneye ulaşamıyorsa o kusur toplumundur

 4. Kubilay cayir

  23 Ocak 2021 at 19:52

  Merhabalar ben almanyada yaşayan bir vatandaşım yaklaşık 10 senedir sedef hastasıyım hee türlü krem tedavisi gördüm ama bir gelişme görmedim kış ayında çoğalma ağrı pullanma ve ağrı aşırı derecede artıyor inş bu ay sonu sivas a gideceğim aslında pariste yazarken bir iğne uygulamak istediler kesin çözüm ama riski çok tu bilmiyorum egerki bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim tskler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.