Mobil Sohbet

.

Sedef Hastalığıda artık ortadan kalkıyor!

sedef-hastaligi
Dünyanın en çok bilinen cilt hastalıklarından olan sedef hastalığı artık sorun olmaktan çıkabilir. Dünya nüfusunun  %3’ünü etkileyen sedef hastalığının tedavisinde %98 oranında olumlu sonuç alan bir ilacın geliştirildiği açıklandı.

Deriyi çeşitli derecelerde kaplayan kızarıklık, pullanma, kalınlaşmaya neden olan sedef hastalığı, ağrı, kaşıntı, kuruma, kanama gibi geniş ölçekte bulgulara neden oluyor. Genellikle tüm hayat boyu süren hastalığa neden olarak genetik yatkınlık ile birlikde çevresel faktörler de etken gösteriliyor.
Novartis Firması İsviçre’de sedef hastaları için yenilik toplantısı düzenledi. Sedef hastalığı için geliştirilen yeni ilacı İsveç Stokholm Karolinska Enstitüsü’nden Prof. Dr. Mona Stahle şöyle anlattı:

“Sedef Hastalığı, sadece cilt hastalıkları içerisinde değil, tüm kronik hastalıklar içinde hastayı en olumsuz etkileyen ve toplumsal hastalık yükü en ağır hastalıklardan birisi. Hastaların sosyal yaşamları olumsuz etkileniyor, iş güç kayıpları ve okula devamsızlıkları artıyor. Hastalar utanma duygusu, alışverişe gidememe, yakınlarıyla sorunlar yaşama, ruhsal bozukluklar ve depresyon gibi pek çok olumsuz durum yaşıyorlar. Ayrıca sürekli ilaç kullanmak zorunda olmaları da hastaları olumsuz etkiliyor.”

Şeklinde Konuşan Prof. Dr. Mona Stahle Sözlerine Şu Şekilde Devam Etti.

Diğer hastalık riskleri ortadan kaldırılmalı

Hastalığın tedavisinde temel amaç, deri lezyonlarının geriletilmesi ve eşlik eden hastalıkların da kontrolüdür. Hastalar metabolik sendrom ve diabet açısından yüksek risk grubu. Kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon da sedefe sıklıkla eşlik edebiliyor. Ayrıca eklem romatizması da hastaların yüzde 20’sinde ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle, hastalık tedavi edildiğinde bu riskleri de ortadan kaldırmış oluyor.

16. Haftada %98 iyileşme

Son yıllarda özellikle biyolojik tedavi alanında, hastalığın oluşmasından sorumlu olduğu düşünülen pek çok proteine karşı ilaç geliştiriliyor. Bu ilaçlar, yeni teknoloji ürünleri olması dolayısıyla hastalığı oluşturan temel iltihabi mekanizmayı durduruyor. Bu ilaçların da hekimlerin kullanımına sunulmasıyla 16. hafta itibariyle sedefli hastaların sosyal izolasyondan kurtularak yaşama daha çok katılması ve daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşması hedefleniyor.”

Şeklinde Konuştu.

3 Responses so far.

  1. BERAT BİLİR dedi ki:

    SİZ DOKTORLAR SADECE VESİLESİNİZ ŞİFAYI VEREN ALLAH HERŞEYİ SİZE ALLAH YAPTIYOR

  2. hülya semir dedi ki:

    75gr vazelin betasolic dermovate karışım geçicide olsa çozüm oluyor stresten uzak durun mümkün oldukkadar

  3. hülya semir dedi ki:

    sedef makyaj ürünleri ve sivilce vşs hastalıklarla karıştırıldığı için istismara açık bir konu toplumun çoğunluğunu doğru bildiği doğru değildir hastalığı olan insanlara farklı davranan asık hasta o toplumdaki insanlardır bu gün bir kor rahatça hastaneye ulaşamıyorsa o kusur toplumundur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir