Orucun Nefis Terbiyesine Bakan Faydaları

Orucun emredilmesinin hikmetlerinden birisi de nefis terbiyesi icin en ideal ibadet olmasidir.

Cunku nefis kendini hur bilir ve serbest hareket etmek ister. Hatta kendisinde bir nevi rububiyet oldugunu zanneder.

Hadsiz nimetlerle terbiye olundugunu dusunmek istemiyor.

Eger dunyada serveti ve kudreti de varsa gaflet de gozunu kapamissa butun butun gasbedercesine hirsizcasina Ilahi nimetleri nimeti veren Yaraticisini dusunmeden adeta hayvan gibi yutar.

Iste Ramazan-i Serifte en zenginden en fakire kadar herkesin nefsi anlar ki kendisi malik degil koledir; hur degil kuldur.

Izin verilmezseen basit ve en rahat seyi de yapamaz elini suya uzatamaz diyemevhum rububiyeti kirilir kulluk halini takinir hakiki vazifesi olan sukre girer.

Ayrica Ramazan-i Serifteki oruc dogrudan dogruya nefsin firavunluk cephesine darbe vurur kirar. Aczini zaafini fakrini gosterir kul oldugunu bildirir.

Hadisin rivayetlerinde vardir ki:

Cenab-i Hak nefse demis ki: “Ben neyim sen nesin?”

Nefis demis: “Ben benim Sen sensin.”

Azap vermis cehenneme atmis yine sormus. Yine demis: “Ben benimSen sensin.” Hangi nevi azabi vermis enaniyetten yani benlik ve gururdan vazgecmemis.

Sonra aclikla azap vermis. Yani ac birakmis. Yine sormus: “Ben neyimsen nesin?”

Nefis demis: “Sen benim Rabb-i Rahimimsin. Ben senin aciz bir abdinim.”

 

Etiketler:

Bu yazı toplamda 432 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.