Orhan Gazi

Babasi . Osman Gazi

Dogumu : (H. 680 – M. 1281)

Vefati : (H. 761 – M. 1360)

Saltanati : 1326 – 1359 (33) sene
Osmanli Devletini Osman Gazi kurmustu.Fakat onu teskilatlandiran ve buyuk bir devlet haline getiren Orhan Gazi idi.Orhan Gazi sari sakalli, uzunca boylu, mavi gozlu idi. Yumusak huylu ve merhametli, fakat yerine gore hiddetli ve secaatliydi. Fakirleri sever ve ulemaya hurmet ederdi. Son derece dindar, adaletli ve tebaasina kendisini sevdirmesini cok iyi bilirdi. Bizzat halk icine girer, onlarla yemek yer ve dertlesirdi.Hareketlerinde cok hesapli davranir ve hic telas etmezdi. Iznik’i fethettigi zaman hiristiyanlara gostermis oldugu insanca muamele,dillere destan olmustu.Orhan Gazi’nin her yonden buyuk bir insan oldugunu sadece Turkler degil, barcok yabanci tarihciler dahi tasdik etmislerdir.Orhan Gazi daha 15 yaynda iken harplere istirak etmis ve hayatinin buyuk bir kismi harp meydanlarinda gecmistir. Babasindan ‘i6.000 km. kare olarak teslim aldigi topraklari alti misline cikararak 95.000 km. kare yapmistir.Orhan Gazi bir devlet reisi sifati ile harplerde bizzat ordularinin basinda daima bulunmustur. Orhan Gazi devletin muntazam bir idare sistemine baglanmasi luzumunu gormus ve teskilat isini ise, Alaeddin Pasa ile, Seyh Edebali’nin bacanagi Candarli Kara Halil Pasa’ya havale etmisti.Orhan Gazi zamaninda teskilati uc noktada toplayabiliriz : Para, kiyafet, ordu.Orhan Bey’in buyuk oglu Suleyman Pasa,kendisinden once vefat etmistir. Kendi sagliginda iken baskumandanlik vazifesini ikinci oglu Murad Hudavendigar’a devretmistir.Osmanlilar tarafindan yaptirilan ilk cami (1333 – 1334) senesinde Iznik’te yapilan “Haci Ozbek” Camiidir. Ve Orhan Gazi yaptirmi,stir.Bursa Medresesini Orhan Bey yaptirmis ve ilk “Sultan” lakabi da O’nun zamaninda kullanilmistir. Yine ilk Osmanli parasi da Orhan Bey zamaninda basilmistir. Musluman Turkler Avrupa’ya ilk defa Orhan Bey zamaninda gecmislerdir. Istanbul’un Anadolu yakasi tamamen Orhan Bey zamaninda Osmanli topraklarina katilmistir.

Yeni fethedilen hiristiyan topraklarinda yasayan yerli hiristiyan halktan Osmanli hayranligi, yeni fetihleri de kolaylastirmistir.Zamaninda fethedilen yerler :1326’da Bursa, 1329’da Iznik, 1337’de Gemlik’i fethetti ve Bizanslilara kary Palekanon(Maltepe) zaferini kazandi. 1345’de Karasi Beyligi ilhak edildi. 1354’de Ankara ve Gelibolu feihedildi.Orhan Gazi 1360 senesinde 79 yasinda vefat etmistir.

 

Etiketler:

Bu yazı toplamda 418 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.