Oktay Vural’a mahkemeden ret

Mahkeme, Vural’ın başvurusunu “ingelemeksizin” reddetti.

Oktay Vurala mahkemeden ret

Ankara 11. Idare Mahkemesi, MHP Grup Baskanvekili Oktay Vural’in, “TBMM Baskanligi’nin dort eski bakanla ilgili fezlekelerin milletvekillerinin tetkikine acilmasi” yonundeki basvurusunu kabul etmemesi uzerine actigi davayi, uygulamanin idari bir islem olarak kabul edilemeyecegini belirterek “incelemeksizin” reddetti.

Mahkeme kararinda, Meclis sorusturmasinin parlamenter denetim yollari arasinda yer aldigi, parlamenter denetim sureclerinin de yasama fonksiyonu kapsaminda degerlendirilecegi belirtildi.

Istanbul Cumhuriyet Bassavciligi’nca gonderilen fezlekeler ile fezlekelere konu dosyalarin incelemeye acilmasinin, Meclis sorusturmasi acilmasi talebiyle verilen onergelere dayanak teskil edecegi yani Meclis sorusturmasindan kaynaklanmasi ve ona bagli bulunmasi nedeniyle yasama islemi olarak kabulunun gerekecegi ifade edildi.

Yasama faaliyetinin isletilmesi esnasinda TBMM Baskanligi’nca fezleke ve eklerinin okutulmamasi ve tetkike acilmamasi isleminin idare islevinin geregi olamayacagi gibi idari bir islem olarak kabulunun mumkun olmamasi karsisinda, birlesim sonrasinda tekrar Meclis Baskanligi’na, 61. Donem Hukumeti’nin dort eski bakani hakkinda verilen fezlekelerin, okutulmasi suretiyle Genel Kurul’un bilgisine sunulmasi ve tetkik ve degerlendirilmesi icin icerigi ve ekleriyle birlikte milletvekillerine sunularak acilmasi istemiyle yapilan basvuru sonrasinda verilen ve dava konusu edilen cevabin da idari islem olarak kabul edilerek idari davaya konu edilmesi imkaninin bulunmadigi kaydedildi.

Ankara 11. Idare Mahkemesi, bu nedenlerle davanin “incelenmeksizin” reddine karar verdi.

ORAN’A DA RET

CHP Istanbul Milletvekili Umut Oran’in, verdigi soru onergelerinin Ictuzuk ve TCK’nin ilgili maddelerine gore yanitlanmamasi uzerine actigi dava da ayni gerekcelerle “incelemeksizin” reddedildi.

Ankara 9. Idare Mahkemesi’nin kararinda, bir islemin idari islem olarak kabul edilebilmesi icin, o islemin idari bir makam tarafindan tesis edilmis olmasi ve idari faaliyet alanina iliskin bulunmasi gerektigi belirtildi.

Kuvvetler ayriligi ilkesini benimsenmis olan Anayasa’da, TBMM’nin gorev ve yetkilerinin “yasama” bolumunde duzenlendigi animsatilarak, yasama organinin, idari isleyise yonelik tasarruflari disinda kalan islem ve eylemlerinin “yasama fonksiyonu” kapsaminda kaldigi, dolayisiyla idari davaya konu olamayacagi kaydedildi.

Bu durumda, davaci tarafindan yanitlanmasi icin verilen soru onergelerinin TBMM Baskanligi’nca iadesine iliskin islemlerin, yasama organinin idari isleyisine yonelik tasarruflari disinda kalan islem ve eylemlerinden oldugu ve “yasama fonksiyonu” kapsaminda kaldigi ifade edilerek, dolayisiyla idari davaya konu olamayacagi belirtildi.
Kaynak:TRTHaber

Etiketler:

Bu yazı toplamda 434 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.