Kekemelik Nedir Turleri Nelerdir

Kekemelik, konusmanin akiciligini bozan bir iletisim bozuklugudur. Bu durum; duraklama, bazi ses ya da sozcukleri yineleme ya da bir heceyi uzatarak soyleme seklinde olabilir.Kisi konusurken belirgin bir sekilde takilmaya basladiginda artik kisinin ne konustugundan cok nasil konustugu dikkat cekmeye baslar. Konusan kisi de bu durumu fark ettiginde, konusma guclugune korku ve endise de eslik eder. Bazi durumlarda belirgin yuz ve vucut hareketleri konusma cabasi ile birlikte gorulebilir.

Kekemelik Nedir Türleri Nelerdir

Normal sayilamayacak sekilde seslerin, hecelerin, sozcuklerin ve cumlelerin tekrar edilmesi; sa-sa-sanki, ha-hayir… gibi. Sozcuklerin bitirilmeden birakilmasi.Duzensiz solunum ve kararsiz konusmaya bagli olarak sozcuklerde alisilmadik vurgulamalarin ortaya cikmasi: Patlamalar gibi. Seslerin olagan disi uzamalari sssssimdi gibi.Konusmada gucluk yasandigi anda bazen fazladan sozcuk ve sesler eklenir: Aman!, ya!, yani!, sey! gibi.Soylemekte gucluk cekilen sesin onune baska bir ses eklenerek soylenebilir: uzak yerine buzak, isIk yerine kisIk gibi.Kisi kelimeler arasinda normalden uzun sure durup bekleyebilir.Kekemelik sorunu yasayan kisi, kullanacagi kelimeyi daha kolay soyleyebilecegi baska bir kelimeyle degistirebilir ya da kimi zaman da sozel iletisime girmeyip sessiz kalmayi tercih eder. Akici konusmayi engelleyen olasi nedenler; -Norolojik koordinasyon bozuklugu -Beyin yarikurelerindeki dominant bozukluk -Edinilmis konusma bozukluklari -Poltern (konusma melodisinde ki bozukluk) -Iki dillilik -Ailesel Problemler -Dil gelisim surecinde meydana gelen icsel psIkolojik travmalar ve psIkososyal baskilar -Zihinsel gerilemeler Kekemelik hakkinda genel anlamda bilmemiz gerekenler: Yetiskinlerde gorulme orani 1%, Cocuklarda 4%, Kiz- erkek orani 1:5/ 1: 4, Genelde 2- 5 yaslari arasinda baslar, butun kulturlerde gorulur Kekemelik Semptomlari; -Kelime ici Tekrarlamalar : ….. tektektektektekralmalar -Uzatmalar (Rolongationen) : …..uuuuuuuzatmalar -Tutukluk (Tonus) : T….T…….tutukluk -Duzensiz nefes alisverisi: …hhhh duzensiz hh hhh nefes alimi -kelime yamama : ….k…k…k….k degilmi ama, kkelime yamama -Hece yamama : eeeeeee hece, eeeeeee yamama -Tikler, el, kol, cene, dudak, el, parmak, ayak..goz kirpma, kulak oynatma,burun cekme,dil cikarma vs. -Konusma ritmi konusurken sesin duzensiz alcalip yukselmesi.

 

Kaynak:PramitHaber

Etiketler:

Bu yazı toplamda 357 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

Biz Kimiz?

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.