Mobil Sohbet

.

Irak Kerkük Gezisini Affetmiyor

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük ziyaretine bir tepki daha geldi. Türkiye’nin Bağdat maslahatgüzarı, bakanlığa çağrılarak nota verildi.

“TÜRK HÜKÜMETİNDEN ACİL AÇIKLAMA TALEP EDİLDİ”

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada düşük seviyeli bir diplomatın, Türkiye’nin Bağdat maslahatgüzarı ile bir araya gelerek nota mektubunu kendisine ilettiği belirtildi.

Açıklamada “Nota metninde Irak hükümetinin, Türk hükümetinden acil bir açıklama talebinde bulunduğu da yer almıştır” denildi.

TÜRKİYE’DEN JET HAMLE: DİKKATLİ DAVRANIN

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu, Irak’ın Ankara Büyükelçisi’ni çağırarak Türkiye’nin gizli gündemi olmadığını vurguladı. Feridun Sinirlioğlu, Irak cephesinden yapılan açıklamalarda daha dikkatli davranılması uyarısında bulundu.

DÜN DE KÜSTAHÇA BİR AÇIKLAMA YAPILMIŞTI

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüşmeler yapmak üzere Erbil’de bulunan Bakan Davutoğlu, dün sabah sürpriz bir kararla Kerkük’e gitmişti.

Irak Dışişleri Bakanlığı dün de internet sitesinden bir açıklama yaparak ziyarete tepki göstermişti.

Açıklamada, “Ulusal egemenliği azımsamak, uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ihlal etmek ve devletler ile yetkililer arasındaki ilişkilerin temel düzenlemelerini ihlal etmek ne Türkiye’nin ne de başka bir ülkenin çıkarına olur. Bütün bunlar, Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi ve onayı dışında gerçeklemiş, bu ziyaret için resmi ve diplomatik kanallar kullanılmamıştır” denildi.

Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin danışmanı ise “Türkiye çok açık bir biçimde Irak’ın işlerine karışıyor, T.C. Büyükelçiliği kapatılmalı, Davutoğlu’nu tutuklama hakkımız var” diye konuşmuştu.

Post Tagged with,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir