Dünyanın gözü bu haberde

Dünyada kadavradan ilk rahim naklini gerçekleştiren ekipte yer alan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Münire Erman Akar, ”Yaklaşık 10 anne, rahmi olmayan kızlarına rahimlerini vermek için bize başvuruda bulundu” dedi.

Prof. Dr. Münire Akar, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada kadavradan ilk rahim nakli yapılan Derya Sert’e dondurulmuş embriyonun en erken eylül ayında rahime yerleştirileceğini söyledi. 8 Ağustos 2012 tarihinde naklin birinci yılını dolduracaklarını hatırlatan Akar, en iyi kalitede 8 embriyon dondurduklarını, bu embriyonları rahime yerleştirmek için eylül ayından sonra Sert’in kullandığı ilaçların dozunu düşüreceklerini ve en uygun zamanı bekleyeceklerini belirtti.

Akar, 8 embriyonu 3-3-2 şeklinde dondurduklarını ve ilk 2’li embriyonu çözeceklerini, bu embriyonunun kalitesinin orta seviyede çıkması halinde 3’lü dondurulmuş embriyonları çözeceklerini dile getirdi.

Embriyonu rahime ilk yerleştirme denemesine hastanın adet görmesinden sonra başlayacaklarını anlatan Akar, adet döneminin 15’inci gününe kadar rahim zarının geliştirilmesini bekleyeceklerini ve rahim zarı tutulmasının artması için ilaç verdikten 3 gün sonra embriyon transferini yapacaklarını ifade etti. Akar, transfer yapıldıktan 2 hafta sonra da hamile olup olmadığının belirleneceğini ve sonucun olumsuz çıkması halinde ikinci deneme için 1-2 ay ara vereceklerini vurguladı.

Ocak ayına kadar ellerindeki embriyonları kullanmak istediklerine dikkati çeken Akar, embriyonlar çözüldükten sonra çok iyi kalitede olmaması halinde taze embriyonlarla tüp bebek yapabileceklerini belirtti. Akar, herşeyin yolunda gitmesi halinde Derya Sert’in yaklaşık bir yıl sonra bebeğini kucağına alabileceğini ifade etti.

-”Nakil dünyaya ışık tutacak”- Nakilli hastaların gebeliklerinde bazı sıkıntılar yaşanabildiğine işaret eden Akar, ”Karşılaştığımız en önemli sıkıntı ilaç kullandıkları için tansiyon problemi gelişebiliyor. Nakilli hastalar biraz daha erken doğum yapabiliyorlar. Beklenen doğum ağırlıkları normal hastalara göre biraz daha düşük olabiliyor. Hastamız hamile kalabilirse biz de gebeliği 33-34’üncü haftada sonlandırmayı düşünüyoruz. Aynı dönemde rahmin alınması da gündeme gelecek” dedi.

Gebeliğin sağlanması halinde naklin dünyaya ışık tutacağını anlatan Akar, şöyle konuştu: ”Dünyada İsveç’te sıçan, Amerika’da koyun, Japonya’da ise maymunda rahim nakli yapıldı, gebelik sağlandı ve doğum oldu. Özellikle maymun bizim için çok önemli. İnsana benzer olduğu için bizi ümitlendiriyor. Dünyanın gözü bizim üstümüzde. Gebelik gerçekleşirse Japonya, İsveç ve Amerika’da da rahim nakli yapılacak. Bu ülkelerdeki rahim naklini yapacak ekipler bizi ziyaret etti. Onlar da bu süreci yakından takip ediyor. Gebeliğin gerçekleşmesi, onların da önünü açacak.” -Canlıdan canlıya rahim de nakledilebilecek- Rahim naklinde canlıdan canlıya naklin de söz konusu olabileceğine dikkati çeken Akar, şunları kaydetti: ”Yaklaşık 10 anne, rahmi olmayan kızlarına rahimlerini vermek için bize başvuruda bulundu. Bu konular tartışılabilir. Her zaman uygun kadavra bulunamayabilir. Ailenin izin vermesi ve rahimin tamamen sağlıklı olması gerekiyor. Kadavradan aldığımızda rahimle ilgili testleri 8-10 saat içinde yapmamız gerekiyor. Ancak canlıdan canlıya nakillerde geniş zaman aralığı var ve her türlü testi rahatlıkla yapabiliriz. Canlıyla ilgili dezavantaj, vericinin ameliyat sırasında yaşadığı bazı riskler. Bir kaç kadavrayla rahim nakillerinden sonra gebelik olursa bundan sonraki aşamada ’canlıdan yapalım’ denilebilir.” Doğacak bebeğin rahimi bağışlayan kişinin genetik özelliklerini taşımayacağına işaret eden Akar, genetik özelliklerin yumurtalıklardan aktarıldığını ve bu nedenle doğacak bebeğin anne ve babanın genetik özelliklerini taşıyacağını belirtti.

Akar, ”Bebek doğarsa benim bebeğim gibi olacak. Tüp bebeklerdeki bebeklerin hepsini kendi bebeğim gibi hissediyorum, ama bu özel olacak” dedi.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 328 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.