Dünyanın En Büyük Kuş Fosili Bulundu.

ABD’de bilim adamları, soyu tükenmiş büyük bir kuşun kalıntılarını keşfettiklerini, bunun uçan en büyük canlıya ait fosil olabileceğini iddiaları gündeme geldi.
25 milyon yaşındaki fosilin kanat uzunluğu 6,4 metre ölçüldü

en-buyuk-ucan-canli-fosili-iddiasi-4556213

 

ABD’de bilim adamları, soyu tükenmiş büyük bir kuşun  fosilleşmiş kalıntılarını bulduklarını, bunun uçan en büyük canlıya ait  olabileceğini ileri sürdü.

Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları dergisinde 7Temmuz Pazartesi  günü online yayımlanan bulgulara göre yapılan açıklamada, 31 yıl önce Güney  Carolina’da ortaya çıkarılan yaklaşık 25 milyon yaşındaki fosilin kanat uzunluğu  6,4 metre olan dünyanın en büyük deniz kuşuna ait olabileceği belirtildi.  “Pelagornis sandersi” ismi verilen kuş türünün ince uzun kanatlarının Albatros  gibi su üzerinde, havada uzun süre kalmasına yardımcı olduğu kaydedildi.

    Kuzey Carolina eyaletinin Durham kentindeki Ulusal Evrim Sentez  Merkezi yazarı ve Connecticut’un Greenwich şehrindeki Bruce Müzesi’nde  paleontolog ve bilim küratörü Dan Ksepka, keşifle ilgili yaptığı açıklamada,  ”Tek başına üst kanat kemiği kendi kollarımdan uzun. Game of Thrones’dan  (Amerikan TV dizisi) çıkmış bir ejderha gibi” ifadesini kullandı.

    31 yıl önce inşaat işçileri ortaya çıkarmış
    Fosilin 31 yıl önce Güney Carolina’daki Charleston Uluslararası  Havalimanı’nda yeni terminal kazısında inşaat işçileri tarafından ortaya  çıkarıldığı ve Charleston Müzesi’nin koleksiyonunda yer aldığı ifade edildi. 1983  yılında keşfedilmiş olmasına rağmen, yeni bir türe ait olduğu için özelliklerinin  belirlenmesinin yıllar aldığı belirtildi.

Albatroslar en büyük uçan deniz kuşu olarak biliniyordu
“Pelagornis sandersi”, 6 milyon yıl önce yaşayan 6,1 metre kanat  genişliğindeki ”Argentavis magnificens” adlı kuşun rekorunu ele geçirmiş oldu.

    Hayatlarının yüzde 90’dan fazlasını açık denizlerde geçiren ve  yaklaşık 3,6 metreye varan kanat uzunluğundaki deniz kuşu Albatros, dünyanın en  büyük uçan kuşu olarak biliniyor. Albatrosların en önemli özelliklerinden biri de  çok uzun süre hiç durmadan uçabilmesi olarak belirtiliyor.

    Öte yandan, 274 santimetre boy ve 160 kilogram ağırlıktaki Afrika deve  kuşu (Struthio camelus) bilinen en büyük kuş türü olarak bilinirken, denizde  yaşayan en büyük kuş olarak da 115 santimetre boy ve 30 kilogram ağırlığındaki  İmparator pengueni (Aptenodytes forsteri) olduğu belirtiliyor.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 351 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.