Dislokasyonlar

Dislokasyonlar

Eksik atom dizilimlerinin olduğu hatalardır.Dislokasyonlar düzlemsel hatalardır.Dislokasyonların oluşmasına neden olan en önemli sebep plastik(kalıcı) şekil değişimleridir.Dislokasyonlar malzemelerin mekanik özelliklerini etkilemektedirler.

Dislokasyonları Anlamamızı Sağlayan Kavramlar

Dislokasyon çizgisi:Yarı düzlemin alt sınınırısında atamlar tarafından oluşturulan çizgidir.

Kayma düzlemi:Dislokasyonların hareket ettiği düzleme denir.

Sembol:Kenar dislokasyonları sembollerle ifade edilir.Düzlem kayma yüzeyinin üst kısmında bulunursa pozitif dislokasyon olarak adlandırılır ve ters T biçiminde gösterilir.T şeklinde gösteriliyorsa negatif dislokasyon olarak adlandırılır.Burda “T” işaretinin üst kısmı dislokasyon düzlemi belirtir.Uzun çizgi aşağıya doğru olduğundan negatif olarak adlandırırlır.

Kayma vektörü:Burgers vektörüdür.

Dislokasyon yoğunluğu:1 cm^3te bulunan dislokasyonlardır.

Burgers Vektörü

Burgers vektörü; dislokasyonların yön, hareket ve büyüklüğünü gösterirler.Bir atamun minumum şekilde alabileceği mesafeyi gösterir.

Burgers vektörünü bulabilmek için şu adımları takip etmemiz gereklidir:

Hatanın etrafında eşit birimlerde sağ, aşağı ve yukarı doğru hareket etmemiz gereklidir.

Hata oluşmamış olan(mükemmel ) kristalde başlangıç noktasında gelindiğinde kapalı bir çevrim oluşturulur.Hatalı kristalde ise bu kapalı çevrimi göremeyiz.

İşte bu çevrimin tamamlanması için gereken mesafeyi biz burgers vektörü olarak ifade ederiz.

Burgers vektörü kenar dislokasyonlarına dik, kayma düzlemine ise paralel olarak bulunur.

Dislokasyon Çeşitleri

  1. Kenar Dislokasyonu
  2. Vida Dislokasyonu
  3. Karma Dislokasyonlar

Dislokasyonların önemi:Dislokasyonlar plastik şekil değişiminin gerçekleştirilebilmesi için büyük önem arz ederler.Noktasal kusurlar olmadan yayınım ne kadar çok zor gerçekleşiyorsa, dislokasyonlar olmadan da plastik şekil değişimi çok zor bir biçimde gerçekleşir.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 938 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.