Diş Sıkma – Diş Gıcırdatma ( Bruxism )

 

Diş Sıkmak

Diş SıkmaDiş Gicirdatma ( Bruxism )

Diş sIkma ve dis gicirdatma genellikle uyku sirasinda, cogunlukla da hastanin farkinda olmadan yaptigi asiri cene hareketleridir. Son yillarda, sehir hayatinin getirdigi zorluklar ve stresli yasam sonucunda toplumumuzda cok sIk gorulmeye baslanmistir. Bu aliskanliga sahip bireyler genellikle bu durumdan haberdar degildir.

Diş sIkma – Dis Gicirdatma neden olusur ?

Duygusal Stresler:
Stresli hayat tarzi, dis sIkma ve dis gicirdatmanin en onemli nedeni olmakla birlikte, bu durumu hizlandirici bir faktordur. Vucudumuzda, stresin olusturdugu etkileri gorebilecegimiz ilk yer agiz ve dis bolgesidir. Asiri titiz, hassas, sinirli bir yapiya sahip olmak da dis sIkma ve dis gicirdatmada etkili bir faktordur. Zorlu bir durumla karsilasildiginda moral vermesi icin soylenen sIk biraz disini deyimi gunluk konusmada yerini almistir.
Malokluzyon:
Dislerin dizilimindeki bozukluklar yani malokluzyon, bruksizmin diger bir nedenidir. Dizilimdeki bozukluklar gelisim sirasinda olusabildigi gibi, cok sayida ust yuzeyi asinmis eski protez ve dolgunun varliginda da gelisebilir.

Dii sIkma – Diş gicirdatmanin belirtileri ve yarattigi sorunlar nelerdir?

Dişlerin birbirine surekli temasi ve surtunmesi sonucunda dişlerin cigneyici yuzeylerinde mine kayiplari gorulur. Dislerin cigneyici yuzeylerinde olusan bu asinmalar ozellikle on dislerde daha belirgin olur.
Diş yuzeylerinde meydana gelen asinmalarin ilerlemesi ya da hizli gelismesi sonucunda dislerde hassasiyet, yani soguk ve sicaga karsi asiri duyarlilik gozlenebilir.
Dis gicirdatma sonucu on dişlerin kesici kenarlarinda ve arka dislerin cikintili kisimlarinda mikrocatlaklar olusur. Bu catlaklar zamanla buyuyerek dişlerde kirilmalara neden olabilir.
Dis sIkma ve dis gicirdatmanin dişeti hastaliklari ve yanlis diş fircalamayla birlikte gorulmesi halinde, disetlerinde cekilme ve diş sert dokulari uzerinde centikler olusmaktadir. Bu centikler hassasiyet ve asiri duyarliliga yol actiklari gibi, disin kirilmasina de neden olabilir.
Diş gicirdatma aliskanliginin uzun yillar devam etmesi sonucunda dislerde sallanmalar baslayabilir. Ozellikle bir yada birkac dişe fazla kuvvet gelmesi durumunda, ilgili dislerde agri gorulebilir ve zamanla bu disler kaybedilebilir.
Gece boyu suren cene aktivitesine bagli olarak, sabahlari yorgun kalkma, basagrisi, sakak ve yanak bolgesinde kas agrisi gorulebilir.
Cene eklemine asiri yuk gelmesi sonucunda eklemde kilitlenme, citirti sesleri ve agri olabilir.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 543 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.