Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın seçim reklamına yasak

YSK, Basbakan Erdogan’in reklam filminin, yayininin durdurulmasina karar verdi.

352223

MHP, Cumhurbaskani adayi ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in yayinlanmaya baslayan secim reklaminda, kanuna aykiri olarak ezan sesi, dua ve seccadenin kullanildigi gerekcesiyle Yuksek Secim Kurulu’na (YSK) basvuruda bulundu.

Basvuruyu gorusen YSK, reklam filminin yayininin durdurulmasina karar verdi.

Kurulun 4 uyeye karsi 6 uyenin oyuyla aldigi kararda, reklamda kullanilan ezan sesi, dua ve seccadenin Secimlerin Temel Hukumleri ve Secmen Kutukleri Hakkindaki Kanun’un 58 ve Siyasi Partiler Kanunu’nun 87. maddesindeki hukumlere aykiri olduguna hukmedildi.

Secimlerin Temel Hukumleri ve Secmen Kutukleri Hakkindaki Kanun’un 58. maddesi, “Propaganda icin kullanilan el ilanlari ve diger her turlu matbuat uzerinde Turk Bayragi ve dini ibareler bulundurulmasi yasaktir” hukmunu iceriyor.

“Dini ve dince kutsal sayilan seyleri istismar yasagi”ni duzenleyen Siyasi Partiler Kanunu’nun 87. maddesi ise su duzenlemeleri kapsiyor:

“Siyasi partiler, devletin sosyal veya ekonomik veya siyasi veya hukuki temel duzenini, kismen de olsa dini esas ve inanclara uydurmak amaciyla veya siyasi amacla veya siyasi menfaat temin ve tesis eylemek maksadiyla dini veya dini hissiyati veya dince mukaddes taninan seyleri alet ederek her ne suretle olursa olsun propaganda yapamaz, istismar edemez veya kotuye kullanamazlar.”

AK PARTI TEMSILCISI DEGERLENDIRDI

Karari AA muhabirine degerlendiren AK Parti’nin YSK temsilcisi Seref Malkoc, Kurul’un aldigi kararin yanlis oldugunu soyledi.

Malkoc, Siyasi Partiler Kanunu ve Secimlerin Temel Hukumleri ve Secmen Kutukleri Hakkindaki Kanun’daki yasaklarin kapsaminin genisletildigini ve hukuka aykiri karar verildigini savundu.

Kanunda, “Propaganda icin kullanilan el ilanlari ve diger her turlu matbuat uzerinde Turk Bayragi ve dini ibareler bulundurulmasi yasaktir” denildigini hatirlatan Malkoc, bu yasagin basili ilanlar ve diger basili materyaller icin gecerli olacagini, goruntunun buna dahil olmadigini kaydetti.

Seref Malkoc, “YSK, dua, seccade ve ezan sesini dini ibare sayarak yasakladi. Bu mantikla karar verilirse yarin basortusu de sakal da dini sembol sayilir ve yasaklanir. Bunlar eski Turkiye’nin aliskanliklari. YSK bu anlayisla devam ederse ileride cok yanlis, hatali kararlara yol acar” degerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:TRTHaber

 

 

Sohbet Etmek için TIKLAYINIZ

Etiketler:

Bu yazı toplamda 528 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.