Çölyak Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

 

Çölyak Hastalığı Son Yıllarda oLdukca Artış Gösteren Ciddi Bir Rahatsızlıktır. Vücutta inCe Bağırsağın GLUTEN’e Karşı Gösterdiği Bir Refleks oLarak Tanımlanabilir.

Çölyak

Çölyak Gluten Alerjisi

Insanların Beslenme Şekilleri ve Aldıkları Gıdalar, inCe Bağırsak üzerinde, Kimyasal Öğelerine Ayrıştırıldıkdan Sonra, Bağırsak Mukozası Vasıtası iLe Kan’a Karışmaktadır.Insan Vücudunun Yeteri Miktarlarda Besin Alabilmesi için, inCe Bağırsağın içinde Bol Miktarda Bulunan Villus Adı Verilen Kıvrımlar Aracılığına ihtiyaç Vardır.

Buğday, Çavdar, Yulaf, Arpa, Darı, Mısır Gibi Tahıllı Besinlerin içerisinde Oldukca Bol Miktarda GLUTEN Bulunduğu için, Çölyak Hastalarının Bu Besinleri Tüketmesi Kesinlikle Yasaktır.Çölyak Hastaları GLutenLi Gıdalar Tükettiklerinde, inCe Bağırsak içerisindeki Villus Kıvrımlarında Zayıflamalar, Küçülmeler Tahribatlar Meydana Gelir.Böylelikle Bağırsakların Çapında ve Hacminde Daralmalar Meydana Gelerek, Beslenme Yetersizliği iLe Birlikde Hastalık Başgöstermeye Başlar.

Çölyak Hastalığı iLe iLgili Önemli Bilgiler;

Villusler

ince bağırsak vilus

Çölyak Hastasıysanız Glutenli ve Glutensiz Gıdalarınızı Birbirinden KEsinlikle Ayrı Tutmanız Gerekmektedir.

Yemek Yaptığınız Aksesuarların (Kaşık,Çatal,Bıçak, vS) Bunların Dahi Glutenli ürünlere Değmemesine Dikkat Etmeniz Gerekir. Çünkü Çölyak Rahatsızlığı Yaşayan Hastaların ince Bağırsaklarındaki Tahribatın oLuşabilmesi için, Bir Çay Kaşığı Un’un, 8 de 1 Oranındaki Miktar Bile, Sizi Son Derece Sıkıntılı Durumlara Sokabilmektedir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir.

 • Göbekde Ön Tarafa Doğru Aşırı Şişkinlik
 • Kişinin Yaşına Göre Kilosunun Az oLması
 • Kişinin Kaslarında Zayıflık
 • Kansızlık
 • Tuvalet ihtiyacında Aşırı Derecede Artmalar ( Özellikle Büyük Tuvalette )
 • Hiçbişey Yememe iSteği, iştahsızlık
 • Mide Bulantıları, Kusmalar
 • Halsizlik, Yorgunluk ve Bezginlik
 • Gelişim Bozukluğu, Büyüme Eksikliği
 • Ağız Kuruluğu, Ağız içinde Aft ve Ödem Oluşması
 • Gaz Şikayetleri
 • Eklem ve Kemik Ağrıları (Ortopedik Ağrılar)
 • Aşırı Derecede Gerginlik ve Öfke Hali
 • Ciltte Dökülmeler, Kaşınmalar ve Pasif Deri Problemleri

Çölyak Hastalığının Teşhisi:

Çölyakk

Çölyak Gluten Diyeti

Çölyak Rahatsızlığı oLan Kişilerin Yaşlarına Bakılmaksızın, Heryaşta Görülebilir ve Teşhis Konulabilmektedir. Genellikle Belirtiler, Başka Rahatsızlıklarıda işaret Eder. Kansızlık, Erken osteoproz, Laktoz Alerjisi vS Gibi.

Çölyak Hastalığı Kişi Sağlığı iLe iLgili ÖnemLi Değişmeler Gösterdiği için Doğru Teşhisi Koymak ve Zamanında Müdehale Etmek Hayati Önem Taşımaktadır.

Kan Testi ve inCe Bağırsak Biyopsisi iLe Kesin Tanı Konulması Mümkümdür.

Çölyak Hastalığı Tedavi Yöntemi:

Çölyak Hastalığının Tek Bir Tedavisi Vardır, O da Sıkı Bir Gluten Diyetidir.Bu Diyetin Sıkı Bir Biçimde uygulanması ile Birlikde ince Bağırsaklardaki Tahribat Ortadan Kalkmaktadır, Lakin Çok Çok Az Miktarda Gluten Tükettiğiniz Takditde Bağırsak iÇerisinde Tekrar Deformasyonlar Meydana Gelecektir. Bu Sebepdende Gluten Diyetinin Oldukca Sıkı uygulanması Gerekmektedir.

GLuten Diyetine Girdikden Sonra, Çölyak Hastalığı Yaşayanların Şikayetleri oLmaz.Beslenme ve Gıda Şekillerini Değiştiren Hastaların, Şikayetleri Kısa Bir Süreç iÇerisinde Belirgin Bir Biçimde AzaLma Gösterir.Şikayetlerin Tamamen Kaybolması, inCe Bağırsakdaki Deformasyon Derecesine, Hastanın Yaşına ve Diğer Faktörlere Göre Değişme Gösterir.

Çölyak Hastalığına Yakalanan Hastaların Hayatı Boyunca BununLa Yaşamaya Alışmaları Gerekmektedir.GLuten Diyeti Uyguladıkdan Sonra, Şikayeti Azalan veya Tamamen Yok oLan Hastalar, Tekrar Gluten iÇeren Gıdalar Tüketebilmesi Manasına Gelmemektedir. Çölyak Hastaları, Hayatlarının Her Evresinde, Glutenden Kesinlikle uzak Durarak Hayatlarını Sürdürebilirler. Aksi Takdirde Hastalık inCe Bağırsağın Tamamen Yok oLmasına, Dolayısı iLe de Ölmenize Neden oLur.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 686 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.