Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH), bir kişiden diğerine cinsel temas yoluyla geçebilen enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar farklı mikroorganizmaların veya virüslerin neden olduğu sağlık sorunlarına yol açabilir ve cinsel temas sırasında korunmasız ilişki, paylaşılan enfekte iğne veya cinsel temas yoluyla yayılabilir. İşte yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıkların bazıları:

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  1. HIV/AIDS: İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV) cinsel temas veya kan yoluyla bulaşabilir ve bağışıklık sistemini zayıflatarak AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) hastalığına yol açabilir.
  2. Chlamydia: Chlamydia trachomatis adlı bakterinin neden olduğu bir enfeksiyondur. İdrar yolu, serviks, vajina veya anüs bölgesinde enfeksiyona neden olabilir.
  3. Gonore (Bel Soğukluğu): Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Cinsel organlar, ağız, boğaz ve anüs gibi bölgeleri etkileyebilir.
  4. Sifiliz: Treponema pallidum adlı bakterinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Vücutta farklı dönemlerde belirtiler gösterebilir ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
  5. HPV (Human Papillomavirus): HPV, genital siğillerin yanı sıra bazı kanser türlerinin nedeni olabilen bir virüstür. Aşılar bu virüsün bazı türlerine karşı koruma sağlayabilir.
  6. Herpes Simplex Virüs (HSV): HSV, dudaklarda (HSV-1) veya genital bölgelerde (HSV-2) uçuklara neden olabilen bir virüstür.
  7. Hepatit B ve C: Bu virüsler karaciğer enfeksiyonlarına yol açabilir ve cinsel temas, kan transfüzyonu veya paylaşılan iğneler yoluyla bulaşabilir.
  8. Trichomoniasis: Trichomonas vaginalis adlı parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur ve genital bölgeyi etkiler.
  9. Klamidya ve Mikoplazma: Bu enfeksiyonlar, cinsel organlarda veya idrar yollarında meydana gelebilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Yani CYBH’lar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve tedavi edilmedikleri takdirde kalıcı zararlar verebilirler. Bu nedenle cinsel sağlık konularında bilinçli olmak ve cinsel ilişkiler sırasında korunma yöntemlerini kullanmak önemlidir. Eğer cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, bir sağlık profesyoneline başvurmalı ve uygun tedaviyi almalısınız. Ayrıca, düzenli olarak cinsel sağlık kontrolü yaptırmak da önemlidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Yukarıda Bahsedildiği Gibi Önlem Alınmadığı Taktirde ÖlümLe Dahi Sonuçlanacak Sorunlar Ortaya Çıkarabilir. Bu Sebepten Cinsel Birleşim Esnasında (Seks Esnasında) Prezervatif Gibi Koruyucu Aksesuarlar Kullanmak Sağlığınızı Etkilememek Açısından Oldukça ÖnemLidir. Seks Hayatında Prezervatif Kullanımı oLdukça ÖnemLidir. Bunun için Partnerinizi ve Kendi Sağlığınızı Güven aLtına aLmak için Seks Yaparken Mutlaka Prezervatif Kullanmanızı Tavsiye Ediyoruz.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 191 kişi tarafından görüntülendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.