Çay’ın Tarihcesi

ÇayYapragı

 

Çay’ın Ortaya Çıkışı, M.Ö. 2700 Lü Yıllara Dayanmaktadır.Çay’ın Anavatanı Çin imparatorluğudur.Çay iLe ilqLi Çeşitli Rivayetler Vardır Ancak,  Dönemin Çin Hükümdarı Shen Yung Çay Yaprağının Tesadüfen Sıcak Suya Düşmesi iLe açığa Çıkan Kokudan Çok Etkilenir ve Dikkatini Çeker.Askerlerine Bu Kokuyu Yaratan Yaprakları Toplamalarını Emreder. Askerler Yaprakları Topladıkdan Sonra Çay Yapraklarının Tamamını Sıcak suya Koyar.Koku Yayıldıkdan Sonra Sıcak Sudan Bir Yudum aLır ve Çay’ın Lezzetinin Eşsiz Güzelliği iLe tanışmış Olur.

Çay Avrupaya iLk Olarak 15. Yüzyılda Gelmiştir.iLk Demlik Örnekleri 16. YY. Sonlarına Doğru Çin’den Avrupaya uLamıştır. Bugün Hala Daha Hollanda, Fransa, Avusturya, Almanya Gibi Avrupa ülkelerinde Yaygın Olarak içilmektedir. Çay Amerika Kıtasında ise Peter Stuyvesant Sayesinde Buluşturulmuştur.Bugünkü New York Bölgesine Yerleşen Hollanda Yerlileri Tarafından Yaygınlaştırılmış Bir içecek Olarak Amerikanın En Eski iÇecekleri Arasında Yer alamaktadır. 18. YY Başlarında Avrupa ve Amerika Kıtasında Çay Endüstriyel Bir Bitki Haline Gelmiş ve işlenerek Global bir içecek haline Gelmiş ve Çay Kahvaltı Sofraları, Sohbet Aralarının Vazgeçilmez içeceği Haline Gelmiştir.

Yaz Sıcaklarında Çay Satışlarında Zorlanan Amerikalı Richard Blechynden, Çayı Soğuk Olarak Servis Etmeyi Düşünür.Amerikan Asıllı oLan ice tea bu şekilde ortaya çıkarak kendini dünyaya tanıtmaktadır.

Çay ilk Yaygınlaştığı zamanlar, Pahalı Bir içecek olduğu için,Sadece Yüksek tabaka ve EnteL Zümreler Tarafından iÇilebiliyordu Ancak Zaman içerisinde Gelişen endüstriyel Çay üreticiliği nedeni ile ucuzlamış ve Orta Düzeyde Ailelerin Sofralarına Kadar Gelmiştir.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 510 kişi tarafından görüntülendi.

1 Yorum

  1. BuSe

    2 Mart 2015 at 03:15

    valla sıcak çayı bilemem ama ice tea fikri süper bi buluş olmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.