Çay Nedir? Çayın Faydaları ve Çayın Zararları Nelerdir

ÇAYIN FAYDALARI

Dünya üzerinde sudan sonra en çok tüketilen içeceklerin başında gelen ve dünyada ülkeler arasında kişi başına en çok tüketildiği yer olan ülkemizde çay son derece sevilmektedir. Bu yazımızda çay seven tiryakiler için bu bitkinin faydaları ile zararlarını bilimsel açıdan sizler için derledik.

Çayın Faydaları

İçermiş olduğu antioksidan özellikleri nedeni ile insan vücudu üzerinde pek çok olumlu etkiye sahip olan bu bitkinin etkilerini sıralayacak olur isek ilk olarak kalp sağlığına son derece faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Zira bu bitkinin içeriğinde flavonoid isimli bir antioksidan bulunur. Çay ile birlikte bu ürünler mevye, sebze, kırmızı şarap ve çikolatalarda bulunur. Bunun ile birlikte flavonoidi düzenli bir şekilde tüketebilmek, kolesterol ve trigliserit seviyeleri ya da obezite gibi kalp hastalığı gibi pek çok risk faktörünün azaltılması konusunda yardımcı olur.

Randomize yapılmış kontrollü bir çalışmada tam üç ay süresince çay içmenin trigliserit değerlerini yüzde otuz altı, kan şekeri seviyelerini ise yüzde on sekiz oranında azalttığı biliniyor. Bunun ile birlikte LDL/ HDL plazma oranını da tam yüzde on yedi oranında aşağıya çekiyor.

Yapılan bir başka çalışma için ise günlük üç bardak siyah çay içen kimseler kalp hastalığını daha kolay geliştirebiliyor. Bunun ile birlikte kan basıncını düşürme konusunda da son derece etkili olduğu bilinen bu ürün altı ay boyunca günlük üç fincan siyah çay içenler tarafından plasebo grubuna kıyas ile sistolik bir biçimde kan basınca azalır.

ÇAY BAĞIRSAK İLİŞKİSİ

Siyah çay içerisinde yer alan polifeoller iyi bakterilerin büyümesi konusunu teşvik eder iken Salmonella gibi oldukça zararlı bakterilerin büyümesini de engeller ve sağlıklı bir bağırsak dengesi meydana getirebilir.

Buna ek olarak siyah çay zararlı maddeleri öldüren ve sindirim bölümünün iç kısmını düzelten bir bağırsak meydana getirir. Bunun ile birlikte bağışıklığı arttırması da antimikrobiyal özellikleri göz önüne serer.

Yine yapılan bir diğer araştırmaya göre yapılan çalışmalardan oldukça ilginç bir sonuç çıkmıştır. O da inme riskinin büyük bir oranda azaldığıdır. Tam on sene boyunca yetmiş beş bin kişi tarafından izlenen bir çalışma içerisinde gün içerisinde dört ya da daha fazla fincan siyah çay içen kimselerin çay içmeyenlere nazaran yüzde otuz iki daha düşük inme riskine sahip oldukları bulundu.

Değişik çalışmaların değerlendirilmiş olduğu bir araştırma içerisinde ise gün içerisinde üç fincandan fazla çay içen kimseler günlük bir bardaktan daha az çay içenlere kıyas ile yüzde yirmi bir oranında azalmış bir inme riskine sahiptir.

Bu sonuçlar kapsamında gözlemsel çalışmalara bakılacak olur ise bu işlemin doğrulanması için daha fazla çalışma gerekir.

HÜCRELERDEKİ İNSÜLİN DİRENCİ

Hücreler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre çayın ve bu bitkinin bileşenlerinin insülin arttırıcı özellikleri incelenir. Buna göre siyah çayın insülin aktivitesi on beş kattan daha fazla artmıştır. Bunun ile birlikte çay içerisinde yer alan epigallokateşin gallat ismi verilen bir bileşik, insülin seviyesini iyileştirmektedir.

Ayrıca laboratuvar ortamında yapılmış olan bir çalışmaya göre çay içerisinde polifenollerin kanser hücreleri üzerinde yer alan etkileri analiz edilmiş buna göre çalışma sonucunda siyah ve yeşil çayın kanser hücresi büyümesini düzenlediği kabul görmüştür. Ayrıca yeni hücre gelişiminin azaltılmasında bu durumun rol oynayacağı da belirtilmiştir.

Bir başka çalışma ise siyah çayda yer alan polifenollerin meme kanseri üzerinde yer alan etkileri analiz edilmiş ve buna göre siyah çayın hormona bağlı olarak meme tümörlerinin yayılmasını engellediği bildirilmiştir.

Keyifli bir beş çayı, güzel bir sohbet ile birlikte oldukça keyiflidir. Afiyet oLsun 🙂

Etiketler:

Bu yazı toplamda 76 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

Biz Kimiz?

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.