Caligrafi – Kaligrafi Sanatı

IMG_1808

 

Hat ve Kaligrafi Sanatı, hüsnü-hat Arapçada hüsn-“güzel” olarak bilinir. Kaligrafi ise yunanca kallos-“güzellik” anlamındadır. İslami harfler ile ve yine Hediyelik olarak sunulacak tablo, resim, Tabak,bardak vb gibi cisimlere yazılan öğrenilmesi zor olan genellikle dekoratif olarak camilerde,ayet ve hadis içeren dini kitaplarda kullanılan ve kuralları belli olan görsel sanattır.

Hat sanatı ile Kaligrafi sanatı genel olarak birbiri ile karıştırılır ortak yanları ise güzel yazı sanatıdır. Aslında iki sanatı birbirinden ayıran özellik ise;

Hat sanatı İslami harfler ile yapılan öğrenilmesi ve icrası zor olan bir sanattır. Kaligrafi ile Latin harfleri kullanılarak yapılan güzel yazı sanatıdır. Ülkemizde kaligrafi ve hat sanatı aynı çerçeve içerisinde bilinmesine rağmen farklı konulardır.

Osmanlı kültüründe dini motiflerin ön tasarımda olmasından dolayı Allah ve Peygamber sevgisini göstermek için “Hattatlar” bu eseri kullanarak bize önemli miraslar bırakmışlardır. Hat sanatı daha çok usta çırak ilişkilerine dayanarak nesiller boyu aktarılabilir.

Öğrenilmesi hoş ve zevkli bir sanattır insan uğraşırken o harflerin büyüsüne kapılıyor açıkçası, biraz uğraş verdiğinizde siz de farkına varacaksınız.

 

irc.SohbetSizsiniz.Com Sunucu Sahibi -RomantiC- in Kaligrafi Çalışmaları

 

 

Etiketler:

Bu yazı toplamda 889 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.