BTK Başkanı’ndan arama motorlarına uyarı

BTK Başkanı Tayfun Acarer, ”Şebekeleri her gün biraz daha fazla kullandıkları halde altyapı maliyetlerine ve masraflarına hiç katılmayan arama motorları sosyal paylaşım sitelerini uyardı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, ”Şebekeleri her gün biraz daha fazla kullandıkları halde altyapı maliyetlerine ve masraflarına hiç katılmayan arama motorları ve sosyal paylaşım sitelerinin, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de vergi vermemeleri bu sektörde çok ciddi rekabet ihlaline yol açıyor” dedi.

Acarer, Interpromedya’nın organizatörlüğünde, bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ilk beş yüz bilişim şirketinin açıklandığı ”’Bilişim500 Töreni”ne katıldı.

Bilişim sektörünün çok daha büyük olduğunu ifade eden Acarer, kayıt altında olmayan ve hiçbir şekilde bilgi beyan etmeyen şirketlerin olduğunu, bunun aşılması için ise adil bir şekilde altyapı yatırım maliyeti paylaşımının yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de bilişim sektörünün daha da gelişmesi için altyapı tesis maliyetlerine ve iletişimin geliştirilmesine katkı verilmesi gerektiğini belirten Acarer, şöyle konuştu:

”Şebekeleri her gün biraz daha fazla kullandıkları halde, altyapı maliyetlerine ve masraflarına hiç katılmayan arama motorları ve sosyal paylaşım sitelerinin, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de vergi vermemeleri, bu sektörde çok ciddi rekabet ihlaline yol açıyor.

Eminim bu sözlerimden sonra yarın bazı kişiler ‘yine internetle uğraşıyor, maliyenin tahsildarlığını yapıyor’ diyecekler, ancak ben interneti tabu haline getirerek, çok ciddi haksızlıklara yol açan bu usulsüzlüğe karşıyım.”

-”Milyar dolar kazananların maliyetlere hiç katılmamasını içime sindiremedim”-

Başta STK’lar olmak üzere her kesimin bu haksızlığa karşı koymasını beklediğini anlatan Acarer, ”Altyapıcılar işletim maliyetleriyle, yeni tesis maliyetleriyle uğraşırken, o sistemler üzerinden milyon dolarlar, milyar dolarlar kazananların hiç maliyetlere katılmaması, bunun üzerine de hiç vergi vermemesini içime sindiremedim” değerlendirmesini yaptı.

Acarer, altyapı maliyetlerinin adil paylaşılması gerektiğini vurgulayarak, ”Türkiye’de sabit ve mobil ile uğraşan şirketler teknik ve altyapı harcamalarıyla çok fazla ilgilendiklerinden dolayı finansal görünümleri negatife düşebiliyor” bilgisini verdi.

Bilişimin gelişmesinin yolunun altyapı çalışmalarından geçtiğine dikkati çeken Acarer, bundan sonraki yeni şebekelerde daha merkeziyetçi ve ortak bir altyapı stratejisinin benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Acarer, şunları kaydetti:

”4G gibi çok pahalı bir teknolojinin işletmecilerce ayrı ayrı kurulmasının hiç gereği olmadığını düşünüyorum. Devletin öncülüğünde bu konu daha az maliyetle kurulabilir. Yerel yönetimlerin de altyapı yatırım inşası konularında daha duyarlı olmalarını bekliyorum.

Geniş bantta ve veri trafiğinde son yıllarda meydana gelen çok önemli artışlar var. 2010 verilerine göre 8,5 milyon geniş bant kullanıcısı bulunurken, şimdi 18,1 milyon kullanıcıdan söz ediyoruz. Yerel yönetimlerin fiber için kazma vurmaması beni üzüyor, altyapıyı geliştiremezsek, teknolojiyi nasıl geliştireceğiz?”

-”Bilişim, kalkınmanın lokomotifi”-

Bilişim sektörünün doğrudan kalkınma ile ilgili lokomotif sektörlerden olduğunu belirten Acarer, ”Bilişimin kesinlikle münferit bir sektör olarak değerlendirilmesi gerekli, ayrıca stratejik sektör olarak da… Türkiye’nin 2023 vizyonuna ulaşılmasında ICT’nin IT (information, technology) kısmı çok önemli” diye konuştu.

Acarer, IT’nin bilgi ve teknoloji kısmının ayrıca desteklenmesi halinde 2023’e daha rahat ulaşacağını da dile getirdi.

-Faruk Eczacıbaşı-

Törende Dijital Türkiye Platform Başkanı Faruk Eczacıbaşı da ”2023 Vizyonuna Doğru Farklı Altyapı Adımlarıyla Türkiye” konulu bir konuşma yaptı. Eczacıbaşı, hızlı bir inovasyonla yüksek katma değerli ürünler üretilmesi gerektiğini anlatan Eczacıbaşı, 2023 hedeflerine bu şekilde ulaşılabileceğini ifade etti.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 355 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.