Bozyazı’da Orman Köylüleri sonunda Sertifikalarını Aldılar

Mersin’in Bozyazı ilçesinde, ‘Ağaç Kesme ve Boylama Operatörlüğü’ kursuna katılan orman köylülerine sertifika verildi.

 

Mersin’in Bozyazı ilçesinde, ‘Ağaç Kesme ve Boylama Operatörlüğü’ kursuna katılan orman köylülerine sertifika verildi.

Bozyazı Orman İşletme Müdürlüğü lokalinde düzenlenen sertifika törenine, Bozyazı Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Bozyazı Orman İşletme Müdürü Mehmet Alper, Halk Eğitim Merkezi Müdür Vekili Hakan Kaynak, Uzman Eğitici Orman Mühendisi Nuri Bal ve kursiyerler katıldı.

Törende konuşan Bozyazı Orman İşletme Müdürü Alper, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Bozyazı Halk Eğitimi Merkezi ile Bozyazı Orman İşletme Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereğince Ağaç Kesme ve Boylama Operatörlüğü (AKBO) kursuna ilk etapta 50 kişinin katıldığını söyledi. Toplam 56 saat olan program dahilinde pratik ve teorik eğitimler verildiğini, eğitimler sonucunda yapılan sınav ile kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlerin sertifika almayı hak ettiğini belirten Alper, “Ağaç Kesme ve Boylama Operatörü mesleği, Resmi Gazete’de yayımlanan ulusal meslek standardına ait tebliğ ile tescillenmiştir. İşletme Müdürlüğümüz hudutları içerisinde üretim işlerinde çalışan ilk etapta 50 orman köylüsü ile başladık. En kısa sürede ormancılık sektöründe bu işle uğraşan tüm köylü ve kooperatif üyelerini eğitime tabi tutup sertifikalandıracağız” dedi.

Orman işlerinin ağır, yorucu ve tehlikeli olduğunu, eğitime katılan orman köylülerinin iş sağlığı ve güvenliği ile ileri kesim teknikleri ve çevre koruma konusunda bilgilendirildiğini ifade eden Alper, “Orman işlerini etkili ve güvenli bir şekilde yaparken gereksiz zorlanmalardan nasıl kaçınılacağı iyi bilinmelidir. Amaç işçinin sağlığını, güvenliğini korumak, üretkenliğini ve verimliliğini artırmak. Ormancılıkta mekanizasyon ve çevreye duyarlı sertifikasyon sistemlerinin gelişmesi, üretim işlerinde standardizasyona uyulmasının ekonomik kayıpları azaltması, risk ve çevresel etki değerlendirmeleri gibi gelişmeler, eğitimlerin daha kapsamlı bir şekilde yapılma ihtiyacını ortaya koymuştur. Yapılacak olan bu eğitimlerin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Atadan, dededen, babadan öğrenilen mesleğin, bu kurs ile resmi olarak belgelendirildiğini belirten Bozyazı Kaymakamı Erkayıran da “Sizler bu yörenin insanlarısınız, çocuklarısınız. Nasıl ağaç kesilir, nasıl boylama yapılır biliyorsunuz. Bu kursta ayrıca sizlere sağlık, ilk yardım ve iş güvenliği eklenmiş. Kader deyip geçiyoruz ama bu iş öyle değil. Gelişmiş ülkelere baktığımızda adam bütün önlemini alıyor. Müdür Bey, ‘ormandaki çalışma riskini yüzde 10 düşürdük’ dedi. Bizde bunların önlemini almadan yaparsak yüzde 10 değil, yüzde 90 olur. Demek ki, biz geliştikçe artık insana verilen değer artıyor ve arttığı için de insan için harcanan para artıyor demektir. Bu ekstra bir lüks değil, bu sizler için olması gereken bir şey” ifadelerini kullandı.

Vatandaşın açılan kurslara yeterince önem vermediğini, istekli görünmediğini, bazı şeyleri devletin zorlaması ile yaptığını söyleyen Erkayıran, “Kurslara katılımda vatandaşın pek istekli görünmediğini görüyorum. Devletin yukardan, tepeden inme güzel bir uygulama getirdiğini görüyorum ama faydası olduğunu da görüyorum. Demek ki, devletin bazen tepeden inme uygulaması lazım. Demek ki, devlet önderlik edecek, onu öğrendim. Devlet bizim için bir şeyler yapıyor deyin. Devletimizin kıymetini bilin. Kursa katıldığınız ve belgeyi hak ettiğiniz için kutluyorum, hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

İş sağlığı ve güvenliği açısından koruyucu iş ekipmanları ve giysilerini inceleyen Erkayıran, sertifika alan orman köylülerine bu ekipmanları kullanmalarını tavsiye etti. Konuşmaların ardından Kaymakam Erkayıran, kursu bitiren orman köylülerine sertifikalarını verdi.

 

Etiketler:

Bu yazı toplamda 431 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.