Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir? NasıL Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir ?

Bel Soğukluğu Nedir ?

BeL Soğukluğu Tıbbi iSmi iLe Gonore, Treponema pallidum isimli bir bakterinin oluşturduğu sistemik bir hastalık çeşididir.Erken Teşhis ve Erken Tedavi Neticesinde Tamamen iyiLeşebilen Bir hastalıktır.Ancak Tedavi edilmez ve aksatılırsa,Beyin,Göz ve Sinir Hücrelerinde Ciddi Hasarlara Neden oLabilir.Hatta Önemsenmemesi durumunda ölüme dahi yol açabilir.Gonore den ötürü ölen kişi sayısı tüm dünyada azımsanmayacak kadar fazladır.BeL Soğukluğu Hastalığında Kesin iyileşme Mümkün oLsada, Tam iyileşme sağlanmayan hastalarda mevcuttur.Bu Hastaların ilerleyen yaşlarda organlarında bir takım tutulma ve bozukluklar gözlenmiştir.Bel Soğukluğu yaşayan hastalara HIV virüsü bulaşma riski,normal normlarda yaşayan bir insana göre 5 kat daha fazladır.

Bel Soğukluğu Kimlerde Görülür.

Gonore,Yani Bel Soğukluğu Hastalığı Cinsel iLişki Yaşayan Herkesde Görülebilir.Her Yaşta Cinsel ilişki iLe Bulaşan bu Hastalığın en başlıca bulaşma sebepleri şu şekildedir.

 • Hasta Kişilerle Cinsel iLişkiye Girenler,
 • Birçok KişiyLe Seks Yapanlar,
 • Korunmasız Olarak Cinsel iLişkiye Girenler,
 • Sifilis Lezyonuna Dokunan KişiLer,
 • Başka Bir Cinsel ilişki ile Hastalık bulaşmış olan kişiler..

Bel soğukluğu (frengi) belirtileri nelerdir?

Hastalık belirtileri başlamadan önce ortalama 1 Ay (3-90 gün arasında) bir kuluçka süresi olmaktadır.

Bel Soğukluğu 4 bölümde seyreder:

Birinci bölüm: Hastalık vücuda girdiği andan sonra özellikle üro genital bölgede bir veya birden çok lezyon ortaya çıkar. Yaralar hastalık vücuda nüfuz ettikten sonra ortalama 10 ila 90 gün içinde ortaya çıkar. Hastalık nereden bulaştıysa yara oradan ortaya çıkar. Genellikle cinsel temasla bulaştığından genital bölgede çıkar, ancak rektal bölgede, anüste, dilde, ağızda, dudakta, vücudun her yerinde görülebilir. İlk çıkan bu yaraya şankr denir. Şankr; ağrısız, sert, deriden kabarıktır, zamanla ülserleşir, ortası çukurlaşır, akıntılı hal alır. Bu ilk aşamada 1 ila 5 hafta içinde kendi kendine iyileşir.Hasta bu dönemde tedavi edilmez ise hastalık ikinci döneme ilerler.

İkinci dönem: Primer sifilizden aylar sonra ortaya çıkar. Vücutta pembe-kırmızı döküntüler görülür, kaşıntı yoktur, döküntüler birden fazla bölgede görülür, 2-6 hafta sürer. Sifiliz döküntüleri;

 • İsilik tarzında,
 • Ciltte küçük lekeler tarzında,
 • Kasık bölgesi ve genital bölgede siğiller şeklinde,
 • Ağızda üzeri beyaz plaklar şeklinde,
 • Bozuk para büyüklüğünde batık plaklar şeklinde,
 • Avuç içi ve ayak tabanında hafif kabarık döküntüler şeklinde olabilir.

Bu döküntülerin hepsinde bakteri vardır ve hastalık bulaşabilir. Boğaz ağrısı olur, lenf bezleri şişer, baş ağrısı, gribal şikayetler, ateş, yorgunluk, halsizlik, genel vücut ağrıları, tüm vücutta şişmiş lenf bezleri görülür. Hasta bu evrede tedavi edilmez ise hastalık üçüncü döneme girer.

Gonore Nedir.

Üçüncü dönem: Bu döneme sessiz dönem de denir. Bu dönemde hastalık ilerlemeye devam eder, ancak hiçbir şikayete neden olmaz. Birkaç yıl sürebilen bu dönemde sifiliz testleri pozitiftir. Üçüncü evre de kendi içinde ikiye ayrılır:

a- Erken latent dönem: İlk iki dönemden sonraki bir yılı kapsar ve hastanın hastalığı en çok bulaştırdığı dönemdir.

b- Geç latent dönem: Bu dönemde hastalar hastalığı çok bulaştıramazlar, ancak hamile kadınlarda hastalık bebeğe bulaşabilir. Bu dönemde yakalanıp tedavi edilemeyen hastalarda hastalık dördüncü ve son evreye girer.

Son dönem: İlk enfeksiyondan aylar, hatta yıllar sonra ortaya çıkabilen son evrede hastalık ilerlemeye devam eder. Günümüzde son evre bel soğukluğu, gelişmiş ülkelerde nadir görülür. Bu evrede sifiliz iç organlara zarar verir.

 • Beyin ve sinir hastalıkları,
 • Göz,
 • Kalp ve damar hastalıkları,
 • Karaciğer,
 • Kemik ve eklem hastalıklarına yol açar.

Sifilizin neden olduğu iç organ hasarları ölüme neden olacak kadar ciddi ve ilerleyicidir. Bu dönemde en sık görülen şikayetler: 

 • Cilt, kemik ve iç organlarda ortaya çıkan şişlikler (gumma),
 • Kalp ve damar problemleri,
 • Körlük,
 • Beyin hasarı,
 • Sinir hasarı sonucu güçsüzlük, yürüme zorluğu, dengesizlik, hafıza güçlüğü, hezeyanlar, deliryum
 • İdrar kaçırma şeklinde sıralanabilir.

Erkeklerde bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

 • İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı hissi,
 • Penis ucundan gelen beyaz, sarı, yeşil renkli yoğun kıvamlı akıntı,
 • Makat bölgesinde kaşıntı, akıntı veya kan gelmesi,
 • Testislerde şişme ve ağrı,
 • Makat bölgesinde yara enfeksiyonları gibi belirtileri olabilir.

Doğumsal sifiliz

Ana karnında bebeğe mikrop bulaşması sonucu ortaya çıkan tablodur. Sifiliz mikrobu anne karnında bebeğe çok zarar verir. Günümüzde doğum öncesi yapılan testler sayesinde bu hastalık erken dönemde yakalanmakta ve tedavi edilmektedir. Yakalanamaz ise konjenital sifiliz tablosu ortaya çıkar. Sifiliz, doğmamış bebekte sağırlık, diş problemleri, burun problemlerine neden olur. Tüm gebe kadınların sifiliz için gebeliklerinin erken döneminde kan testi yapmaları gerekir.

Bel soğukluğu (frengi) teşhisi nasıl konur?

Sifiliz kan testleri ile kolayca teşhis edilir. Lezyonlar ve fizik muayene de teşhiste yardımcıdır. Teşhis için VDRL, RPR, TPHA-İ FTA-ABS kan testleri ve lezyonlardan alınan örneklerin incelenmesi belirleyicidir. Bel soğukluğu düşünülen hastalardan HIV testi mutlaka istenir.

Bel soğukluğu (frengi) tedavisi için kullanılan ilaçlar hangileridir?

Bel soğukluğu ne kadar erken teşhis edilirse komplikasyonların oluşması o ölçüde önlenebilir. Penisilin halen sifiliz tedavisinde kullanılan temel ilaçtır. Penisiline dirençli sifiliz vakaları henüz bildirilmemiştir. Penisilin bakteriyi öldürerek hastalığın ilerlemesini kesin olarak durdurur. Sifilis öyküsü 1 yıldan az olan kişilere 1 doz depo penisilin, sifilis öyküsü 1 yıldan uzun ise 2- 3 doz depo penisilin, doğumsal sifiliste bebeğe 10 gün kristalize penisilin tedavisi yeterlidir. Penisiline alerjik kişilerde Doksisiklin, Ceftriakson, Tetrasiklin, Azitromisin tedavi amacıyla verilebilir. Tedavinin başlamasından 2 gün sonra hastalığın bulaşıcı olma özelliği ortadan kalkar. Hastalığın etkilediği organlara göre sifilizin tedavi süresi 2 yıla kadar uzayabilir. Tedaviye başlandıktan sonra hastanın takibi 2 yıl devam eder.

Sifilis teşhis edilen kişilerin tedavileri tamamlanana dek cinsel temastan kaçınmaları gerekir. Tüm cinsel partnerlerinin testten geçirilmesi gerekir.

Bel soğukluğundan (frengi)  korunma nasıl olmalıdır?

Bel soğukluğu en sık cinsel temas ile bulaşır. Hastalığın büyük kısmında hastanın görünür hiçbir lezyonu yoktur ve hastalığı bulaştırır. Bu nedenle kimin hasta olduğunu anlamak güçtür. Korunmasız, cinsel temasta bulunmamak, şüpheli cinsel temastan kaçınmak, çok eşli olmamak, şüpheli durumda kondom kullanmak korunma yollarının başlıcalarıdır. Seks oyuncakları ortak kullanılmamalıdır. Şüpheli her durumda doktora başvurmak gerekir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili test yapıldığında sonucu eşler veya cinsel partnerler ile paylaşmak önem taşır. Frengiden şüphelenildiği durumlarda acilen üroloji, kadın doğum hastalıkları veya enfeksiyon hastalıkları bölümlerine başvurmak gerekir.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 2508 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.