Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir?

BAĞIMLI KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR? SEVGİLİNİZDE BAĞIMLI KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLDUĞUNU NASILANLARSINIZ?

Bağımlı Kişilik Bozukluğu hastası olan Bu kişilik kanserine yakalanmış ya da bunun ile doğmuş olan kimselerin göze çarpan en önemli özellikleri kendilerine aşırı derecede bakılma gereksinimi duymalarıdır. Zira bu kimseler oldukça yoğun bir ayrılma korkusu yaşar. Bunun ile birlikte sakin ve son derece yapışkan davranış gösterirler. Bu kimseler oldukça pasiflerdir ve kendileri tek başına hiçbir iş halledemezler. Aynı zamanda özeleştiri yapma becerileri de henüz gelişmemiştir.

Kişilik Bozukluğu

Bu kimselerde göze çarpacak derecede bir kararsızlık durumu hakimdir. Kendilerine aşırı bir güven sağlanmadıkça eş, baba, arkadaş ve benzeri kimselerin kendi yaşamlarına karışmasına müsaade ederler.

Bunun ile birlikte bu kimseler katılmadıkları durumlarda dahi kendi fikirlerini söyleyemez ve başkalarının düşüncelerine katılırlar. Bunun temelinde ise desteklerini yitirecekleri ya da kabul görmeyecekleri korkusu vardır.

BAĞIMLI SEVGİLİ

Bu insanlar kendi becerilerine yönelik yoğun bir güvensizlik duyarlar ve bundan dolayı bir işi başlatma ya da tek başına bir iş yapma konusunda oldukça büyük bir sıkıntı yaşarlar. Bağımsızlık ya da bireyselliklerini kazandıkları durumlarda başkalarını kaybedeceklerine dair büyük bir korku yaşarlar. Bundan dolayı bağımsızlık yönünde adım atma konusunda son derece büyük bir güçlük çekerler. Bu nedenden dolay başka insanların desteğini ve bakımını sağlayabilmek için hoş olmayan şeyleri de yaparlar.

Böyle kişiler kendi kendilerine bakamayacaklarına ilişkin büyük bir kaygı yaşarlar. Bundan dolayı yalnız kaldıklarında kendilerini son derece çaresiz hissederler. Yakın bir ilişkileri bittiği zaman aniden başka bir ilişki arayışına girer ve başkalarının ilgi ve gereksinimine ihtiyaç duyarlar. Bu kimseler aslında oldukça kötü bir hayat yaşadıklarının farkında değildirler.

BİR BAĞIMLININ TEDAVİSİ

Bu insanların oldukça zayıf bir benlik kavramına sahiptirler zira gerçekten yapmak istediklerini fakat başarılı olamayacaklarını düşünürler. Başka insanların onları kurtarması gerektiğine inanırlar zira diğerleri ondan daha güçlüdür. Kendilerini ya çaresiz ya da yetersiz görürler.

Yakışıklı, zengin, zeki, uzun boylu… Hiç fark etmez. Bu insanlar ister Kıvanç Tatlıtuğ olsun ister Kenan İmirzalıoğlu… Hiçbir artı özellikleri onları kurtarmaz çünkü bu insanların çok derin bir kişilik problemi bulunur.Bağımlı kişilik bozukluğu hastası olan kişi tipleridir bunlar..

Bu bozuklukta yapılması gereken en önemli şey hastanın benlik kavramının geliştirilmesidir. Bunu başarabilme adına rehber eşliğinde yapılan keşif ve Sokratik sorgulama gibi bilişsel tekniklerin kullanılması gerekir. Ayrıca davranış deneyleri ya da diğer spesifik sorgulamalar hayata katılmalıdır.

BU KİŞİLİK BOZUKLUĞU NASIL OLUYOR?

Hastalık esas olarak geçmiş yıllarda meydana gelen çocukluk ya da ergenlik deneyimlerine dayanır. Bu hastalığın altında yatan en önemli şey büyük bir yalnızlık korkusudur. Bu neden ile kişi kendisini dış saldırılardan koruyamayacağını düşünür.

Genellik ile çocuklukta bir yakınlık eksikliği yaşayan kimselerdir. Ya da aşırı baskın bir ebeveyne sahip olan veya doğuştan genetik bir şekilde bu engel ile dünyaya gelmiştir. Zira hiç kimse böyle bir sorun ile yaşamak istemez.

Genellik ile partnerleri onları tamamlar. Bu da onların bağımlılık ihtiyacını arttırır ve tek başına hareket etme yetilerini iyiden iyiye azaltır. Partnerleri ise başka insanlara kendi kararlarını dayatma konusunda ısrarcı olan narsist insanlardır. Kimse istemediği halde görüşlerini söyleme konusunda ise hiçbir çekinceleri olmaz.

Bu neden ile bağımlı kişilik bozukluğu engeli ile yaşayan kimseler hiçbir çaba göstermez. Zira partnerleri ne yapacaklarından sorumludur. Peki ne yapacağız?

Elbette böyle bir sevgiliye sahip iseniz ondan ayrılmanızı isteyemeyiz. Zira bu gözleri görmeyen bir insandan bu nedenden dolayı ayrılmanızı istemeye benzer. O yüzden en önemli yol tedavi olmak..

Böyle bir durum içindeyseniz bir psikologdan randevu alarak sohbet havasında durumunuzu anlatabilirsiniz.Eğer hastalığınızın boyutu daha ileri safhada ise bir psikiyatriste başvurmanızı öneririz.

Sohbetsizsiniz sohbet odaları ile muhabbet etmenin tadına varın..

Etiketler:

Bu yazı toplamda 810 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.