“AYM’nin kararıyla yasal boşluk doğdu”

Ulastirma Bakani Elvan, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararlarini degerlendirdi.

366880

Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakani Lutfi Elvan, bakanlikta duzenledigi basin toplantisinda, AYM’nin dun, Torba Kanun’da yer alan, milli guvenlik ve kamu duzeninin korunmasi, suc islenmesinin onlenmesi nedenlerinden bir veya bir kacina bagli olarak, gecikmesinde sakinca bulunan hallerde, internet erisiminin engellenmesi yetkisini TIB’e veren duzenleme ile internet kullanimina iliskin trafik bilgisinin TIB tarafindan ilgili isletmecilerden temin edilmesi ve hakim tarafindan karar verilmesi halinde, ilgili mercilere verilmesini duzenleyen kanun hukmunu iptal ettigini animsatti.

Hukumetlerinin hem ulusal guvenligi ve insan haklarini guvence altina almak hem de iletisim ozgurlugu basta olmak uzere butun ozgurlukleri guvence altinda tutma amacina yonelik adimlar attigini, atmaya da devam ettigini dile getiren Elvan, bu adimlarin adalet, ozgurluk, guvenlik dengesi goz onunde bulundurularak atildigini belirtti.

AYM’nin iptal kararini internetten duyurdugunu ancak iptale iliskin gerekceleri aciklamadigini ifade eden Elvan, soyle konustu:

“Anayasamizin 153. maddesi; ‘Anayasa kararlari kesindir iptal kararlari gerekcesi yazilmadan aciklanamaz’ ifadesine yer veriyor. Ancak su an iptal karari aciklanmasina ragmen gerekcesi aciklanmamistir. Ozellikle en son yapmis oldugumuz duzenleme ile almis oldugumuz onlem, yargi karari ile teyit edilmek uzere ya da ortadan kaldirilmak uzere alinan bir karar ozelligini tasimaktadir. Dolayisiyla gecici bir karardir, sansur ya da yayini engelleme veya iletisim ozgurlugune mudahale anlamini tasiyan bir duzenleme asla degildir. Bu konuda TIB yetkilendirilmistir, ancak AYM’nin bu karari ile yeni bir yasal bosluk dogmustur. Yayin yoluyla gerceklestirilecek ulusal guvenligimizi tehdit eden konular konusunda, ozellikle internet ortaminda yapilan yayinlar alaninda ciddi bir bosluk olusmustur diye dusunuyorum.”

AA

 

Etiketler:

Bu yazı toplamda 412 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.