Alkolde ‘sıkı yönetim’

Hükümet alkollü içecekte yeni dönemi başlatacak bir tasarıya imza attı. Alkollü içkinin reklamı hiçbir şekilde yapılamayacak, eşantiyonu yasaklanıyor. Ruhsat izni belediyeden valiliğe geçecek

MİTHAT YURDAKUL / Ankara

“Milli içkimiz ayrandır” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “alkollü içki reklamlarına ilişkin kapsamlı düzenlemeler yaptık. Eksiğimiz var” açıklamasının ardından alkollü içkilerle ilgili kapsamlı yasa teklifi dün TBMM Başkanlığı’na sunuldu.
AK Parti’nin yasa teklifine göre, gazetelerde ya da başka herhangi bir yerde alkollü içki reklamı yapılamayacak, alkollü içki üreticileri festivallere sponsor olamayacak, içki şirketlerinin amblemleri kültablalarında bile kullanılamayacak.

Reklama son
Teklife göre içki promosyonu ve hediyesi yasaklanacak. İçki şişelerinin üzerine alkolün zararlarını anlatan resimler konulacak, alkol tüketimi izni olan yerlerde alkol satışı “dışarıdan görülecek şekilde” yapılamayacak. Düzenleme ile içki satış ve tüketimi konusunda belediyelere verilen yetki, bundan sonra valiliklerin ve kaymakamlıkların olacak.
Alkol izninin verileceği yerler ile okul ve ibadethaneler arasında en az 100 metre olacak.
AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber’in verdiği kanun teklifinde şu düzenlemelere yer verildi:
* Alkollü içkilerin ve üreticilerin reklamı hiçbir şekilde yapılamayacak.
* Eğitim, sağlık ve spor kuruluşlarında alkollü içki satılamayacak.

Kültablası yasağı
* Alkol üreticisi firmaların dağıttığı promosyonlar da kullanılamayacak. Bu tür hiçbir eşantiyon ve hediye verilemeyecek. Bira firmalarının şemsiyeleri, bardak altlıkları, kültablaları yasa teklifi ile tarih olacak.
* Alkollü içki şişelerinin üzerinde Türkçe “sağlığa zararlı” uyarısı yer alacak. Bu uyarılar, sigarada olduğu gibi grafik ve resimlerle de desteklenebilecek. Uyarı olmayan içki satılamay0acak.
* Alkollü içkilerin işaretleri alkolsüz içkilerde kullanılamayacak. Alkolsüz biralar bu düzenlemeyle satılamayacak.
* Alkollü içeceğin ambalajında, içinde ne kadar alkol oranı bulunduğu açıkça görünür şekilde yazacak.
* Söz konusu düzenlemelere uymayanlara 500 bin liraya kadar ağır ceza verilecek.

Direksiyonda sigara yok
* Kapalı mekanlarda nargile içilmesi kesinlikle yasak olacak.
* Özel araçların sürücü koltuğunda sigara içmek yasaklanacak.
* Kapalı ortamlarda elektronik sigara kullanımı da yasak olacak.

Yetki mülki amirde
* İçki satış ve tüketimine yönelik ticari faaliyetler, mahalli mülki amir sıfatıyla valilerde olacak.
* Alkol izninin verileceği yerler ile okul ve ibadethaneler arasında en az 100 metre olacak.

Bahçede içkiye yasak

* Alkollü içkilerin satışına ve tüketilmesine izin verilen yerlerde, bu ürünler işletme dışından görülecek şekilde satılamayacak. “İçki tüketilen yerler” ile restoranların açık hava kısımları içki yasağından etkilenecek. Buralarda içki satışı “dışarıdan görülmeyecek şekilde” yapılmak zorunda olacak.

Festivaller tarih olacak

* Otomatik makineler ile telefon, televizyon ve internet yoluyla içki satılamayacak.
* Kargo ile içki satmak yasaklanacak.
* Alkol kullanılmasını teşvik eden kampanya, festival ve benzeri etkinlikler düzenlenemeyecek. Bu çerçevede Efes Pilsen Blues Festivali, Tuborg Goldfest gibi sanat etkinlikleri artık düzenlenemeyecek.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 707 kişi tarafından görüntülendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Sohbete Başla

                                Mirc İndir

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Odaları

SohbetSizsiniz.Com Sohbet Sunucusu Öncelikle Kullanıcılarına GüzeL, Temiz, KaliteLi ve Güvenilir Bir Chat Ortamı Sunmayı Hedeflemektedir. Tabi Bunun Yanında Sanat Spor ve Teknoloji Dünyasından Yeni Gelişmeler, Değişik Yemek Tarifleri, Şarkı Sözleri, Nihai oLarak Sohbet Odaları ve Son Dakika Haberlerini Anında Sizlerle Paylaşmaktayız. Web Sitemiz Bir Muhabbet ve Sohbet Sitesi oLduğundan Kullanıcılarımızın Sohbet Ederken Kendilerini Güvende Hissetmeleri ve Onlara Kaliteli Bir Ortam Sağlamak için Çalışmalarımız Hız Kaybetmeden Devam Edecektir.SosyaL Medyanın Tüm Dünyada Artan Bir ivme iLe Önem Kazanmış oLması, IRC Gibi Sohbet Sitelerinin Önemini Bir Nebze oLsun Azaltmış oLsa Dahi, Kullanıcılar Bu Alışkanlıklarından AsLa Vazgeçmemişlerdir. mSn Gibi Skype Gibi Görüntülü ve SesLi Sohbet pLatformları Dahi Eski Önemini Yitirdikleri Aşikardır, Ancak Yazılı Chat, Sohbet Odaları ve Muhabbet Siteleri HaLa Bir Tutku oLmaya Devam Etmektedir.Bizler Tüm Kullanıcılarımıza Hoş Sohbetler Diler Saygılar Sunarız…

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.