Mobil Sohbet

.

Suriye Sınırından Çekilme Kararı

Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi ve Irak askerleri Suriye sınırı Musul ve Zumar’daki Irak askerleri ile peşmerge güçlerinin çekilmesine karar verildiğini, silahlı güçlerin çekilmesi ile gerginliğin sona ermesinin beklendiği açıklandı.

Geçen ayın sonlarında Peşmerge kontrolündeki Rabia Sınır Kapısı’na kadar gelen Irak merkezi ordusu kendilerine izin vermeyen peşmergeler ile karşı karşıya geldi. Bölgesel Kürt yönetimi sınır kesimine takviye güç gönderirken, taraflar arasında günler süren gerginlik giderildi. Bölgesel Kürt Yönetimi Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, Erbil’de düzenlediği basın toplantısında Irak ordusunun 37 ve 38’inci alayları ile Peşmerge Bakanlığı’na bağlı 8 piyade alayı arasındaki gerginliğin sona erdirilmesi amacıyla karar alındığını açıkladı. Yaver, gerginliği sona erdirmek için Irak askerleri ile peşmerge komutanları arasında Kerkük ve Diyala’da bazı toplantılar düzenlendiğini bildirirken, “Bu toplantılar sonucunda bazı konularda uzlaşmaya varıldı ve Suriye’deki olayların sona ermesinin ardından Zumar ve Musul’da bulunan Irak ordusu ve peşmerge güçlerinin çekilmesi kararlaştırıldı” dedi.

Varılan uzlaşma maddelerini yerine getirmek amacıyla yüksek bir komisyonun kurulduğunu ifade eden Yaver, “Bu maddelerin yerine getirilmesi için Peşmerge Güçleri Başkomutanı Mesut Barzani ve Irak Ordusu Başkomutanı Nuri Maliki’nin Musul’u ziyaret etmesi gerekiyor” dedi. Peşmerge Bakanlığı sözcüsü, bu tip gerginliklerin tek bir birlik içinde de görülebileceğini anlatırken, “Olayın büyümesi Kürdistan Bölge Hükümeti ve Irak Hükümeti arasındaki siyasi gerginlikten kaynaklanıyor” diye konuştu.

Post Tagged with,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir