Mobil Sohbet

.

Sayıştay’dan beklenen açıklama geldi

Sayıştay’dan,”Sayıştay’ın kurumsal kimliğinden çalışanlarını ayırarak, denetçilerin kurumsal hassasiyetlere uygun davranmadığını ima eden haberler yapılması basın etik ilkeleri ile bağdaşmamaktadır” açıklaması yapıldı.

Sayıştay Başkanlığı, “Sayıştay’ın kurumsal kimliğinden çalışanlarını ayırarak, denetçilerin kurumsal ve kanuni hassasiyetlere uygun davranmadığını ima eden haberler yapılması basın etik ilkeleri ile bağdaşmamaktadır” açıklamasında bulundu.

Sayıştay’ın açıklamasında, 23 Eylül tarihli bir gazete ile sosyal medyada Sayıştay’a ve Sayıştay denetçilerinin çalışmalarına atfen yer alan haberler hakkında açıklama yapılması gereğinin doğduğu ifade edildi.

Gazetede yer alan “3 Ton Altın Kayıp” başlıklı haberde ” Sayıştay müfettişlerinin Sayıştay raporlarında yer almayan tespitlerine göre yılın ilk 4 ayında Türkiye İstatistik Kurumu verileri ile İsviçre gümrük teşkilatı altın ihracat verilerinin birbirini tutmadığının” belirtildiği anımsatıldı.

Bu ifadelerin, Sayıştay açısından doğru olmadığı ve gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2013 yılı hesaplarına ilişkin denetim süreci bitmiş ve raporlar tekemmül ettirilerek ilgili mercilere gönderilmiş olup yasal süre içerisinde Sayıştay’ın internet sitesinde kamuoyuna duyurulacaktır. 2014 yılı denetimlerine ise başlanmış ancak denetimlerin planlama aşaması devam etmekte olup uygulama ve raporlama aşamasına henüz başlanmamıştır. Denetim ekiplerinde görevlendirilen denetçiler tarafından önceki yıl denetim çalışmaları ile 2014 yılı denetimleri sırasında habere konu edilen hususta bir çalışma yapılmamıştır.

Özetle haberlere konu edilen olayda Sayıştay’ın veya denetçilerinin bir tespiti veya bu aşamada bir çalışması bulunmamaktadır. 2014 yılı denetimlerinde habere konu edilen hususta denetçiler tarafından bu aşamada yapılmış bir çalışma olmamasına ve denetim sürecinin raporlama aşamasına gelinmiş olmamasına rağmen haberde yer alan ‘ Sayıştay müfettişlerininSayıştay raporlarında yer almayan tespitlerine göre’ ifadesinin, algı oluşturmaya ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğu düşünülmektedir.”

Açıklamada, Sayıştay’ın kurumsal kimliğinden çalışanlarını ayırarak, denetçilerin kurumsal ve kanuni hassasiyetlere uygun davranmadığını ima eden haberler yapılması ve Sayıştay’ın kurumsal denetim ve raporlama süreçlerinde hiçbir şekilde yer almayan bir konuda basının Sayıştay’ın kurumsal kimliğini veya denetçilerin adını kullanarak haberlere güç veya değer katmaya çalışmasının basın etik ilkeleri ile bağdaşmadığı vurgulandı.

1411640318_sayistay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir