Mobil Sohbet

.

Rize nin Ardeşen ilçesinde fıkra gibi erken ezan okuma vakası.

Rize’nin Ardeşen İlçesi Hoşdere Köyü’nde Osman Çavuşoğlu cami hoparlöründen ezanı 12 dakika erken okudu, vatandaşlar orucunu erken açtı. Yanlış yaptığını anlayan Çavuşoğlu’nun, “Oy anasini yahu, doğru yahu, erken okuduk” sözleri, elindeki mikrofondan tüm köye yayıldı. Ezanı saatini karıştırdığını söyleyen Çavuşoğlu, “Kazayla bu ülkede neler oluyor. Bu da bir kaza. Yarın da 12 dakika geç okurum, olur biter” esprisini yaptı.

Köy sakinlerinden 74 yaşındakiOsman Ç;avuşoğlu camiden dün akşam ezanını 12 dakika erken okudu.

Bazı köylüler ezan Sesini duyunca saatlerine bakmadan orucunu erken açtı.

Yanlışlığı fark eden çocukların camiye giderek uyardığı Osman Ç;avuşoğlu’nun, pişmanlığını dile getirdiği, “Oy anasini yahu. Doğru yahu, erken okuduk” ifadesi o anda açık olan mikrofondan tüm köyde duyuldu.

Ramazan’la ilgili tüm haberler için tıklayın

Orucu bozmayın” anonsu işe yaramadı

Ezanı duyan imam Alaattin Ç;avuşoğlu, koşarak geldiği camide mikrofonu aldı ve “Ezan yanlışlıkla— dakika erken okundu, orucunuzu bozmayın” anonsu yaptı.

Ancak saate dikkat etmeyen ve orucunu erken bozan köylüler gerçeği öğrenince, “Bir kaza yaşadık” yorumunda bulundu.

O anlar da, köydeki bir alabalık tesisine iftar için gelen Davut Yılmaz tarafından cep telefonuyla kaydedildi.

Davut Yılmaz, “Çocuklar Osman amcayı uyarmak için camiye koşmuş. Osman amcayla çocuklar arasında yaşanan diyalog hoparlörden köye yayıldı. Osman amcanın, ‘Oy anasini, doğru yahu’ gibi sözleri de duyuldu” dedi.

Oruç nedir ve oruç kimlere farzdır?

“Yarın da 12 dakika geç okurum, olur biter”

Saat 20.02’de okuması gereken akşam ezanını saat 19.50’de okuyan ve köylülerin çoğuna erken oruç açmasına neden olan Osman Ç;avuşoğlu, imsakiyede akşam ezanı ile yatsı ezanını karıştırdığını söyledi.

Saat 21.50’de okunan yatsı ezanın saat bölümüne bakmadan dakika bölümüne baktığı anlaşılan— Osman Ç;avuşoğlu, “Kazayla bu ülkede neler oluyor. Bu da bir kaza. Yarın da 12 dakika geç okurum, olur biter” diye espri yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir