Mobil Sohbet

.

Paylaşılamayan Cennet Amasra…

Amasra Koy

Cennet Bahçesi

Türkiyenin Doğal Güzellikleri Bakımından Cennet Koy’larından Birisi Sayılan ve Yarımada üzerine Kurulmuş Amasra, Bartın iLi Sınırları içerisinde Bulunmaktadır. Bizans imparatorluğu ve Daha Öncesindeki Medeniyetlere Ev Sahipliği Yapmış, Osmanlı Devlet Feth Etmeden Önce Cenevizlilerin eLinde Bulunan Amasra, Fatih Sultan Mehmet Tarafından 1460 Yılında Feth Edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet, Amasranın Fethi Sırasında LaLa’sına Dönerek, “LaLa, Çeşm-i Cihan Bu’mu oLa” (Dünyanın Göz Bebeği) Diyerek Amasraya oLan Hayranlığını Dile Getirmiştir.

Amasra Batı Karadenizin En Çok Turist Çeken Kasabalarından Birtanesi oLmakla Birlikde, Turizm Açısındanda Son Derece ideal Bir Şehirdir. Doğa Hiç Bozulmadan ve Tahrip Edilmeden Ormanların ve Denizin Kenarına Kurulmuş oLması, Turizm Açısından Amasrayı Oldukca Gözde Hale Getirmiştir. Son Yıllarda Büyük Şehirlerden Güney ve Ege ye oLan Büyük Akın Sebebi iLe Özellikle Elit ve Medeni inSanlar Tarafından Çok Daha FazLa Tercih Edilir Hale Gelmiştir.

Amasra Herşekliyle inSanları Kendine Hayran Bırakan Bir Sahil Kasabasıdır. Cenovalılar Zamanında Yapılmış oLan Bizans Kaleleri, Yer Altı Tünelleri, Deniz iÇlerindeki Mağaralarla Tarih Kokan Bir Şehir oLarakda Karşımıza Çıkmaktadır. Fatih Sultan Mehmet 1460 Yılında Amasrayı Karadan ve Denizden Kuşatmış ve Bu Kuşatma Sonrasında Ceneviz Prenses’i Amastrist’e Bir Ferman Göndererek Amasra Kalesinin Anahtarını Teslim Etmesini, Aksi Taktirde Savaşarak Alınacağını iLan Etmiş, Bu Ferman Soncunda da Bir Tek Mermi Kullanılmadan, Amastrist Tarafından Şehrin Kale Anahtarı Osmanlı Devletine Teslim Edilmiştir. Çok Eski Çağlarda Sesamos, Sonrasında Amastrist ve Günüzmüde Amasra ismi iLe Anılmaktadır. Amasranın Başlıca Geçim Kaynakları, Turizm, Madencilik, Balıkçılık ve Tahta Oymacılığıdır. 1990 lı Yıllara Kadar Amasranın Kırsalında Tarım ve Hayvancılıkda Başgöstermekteydi Ancak imkanların, Tarımın ve Hayvancılığın Önemini Kaybetmesi, Maliyetlerinin Artması ve Giderinin Gelirini Karşılamaması üzerine, Tarım ve Hayvancılık Tamamen Bitmiş, Büyük Şehirlere Göçler Başlamıştır. Tarihle, Doğa iLe, Turizm iLe Böylesine iLişkili ve Paylaşılamayan Cennet oLan Amasra Yaz Döneminde Konaklama Açısından oLdukça Sıkıntı Yaşamaktadır. Bu Yüzden, Amasrada Ev Pansiyonculuğu Başlamış ve Konaklama ihtiyacı Bu Şekilde Giderilmeye Çalışılmaktadır.

Bu Küçük Kasabanın Meşhur Yiyeceği, Bugün Birçok 1. Sınıf Restourantta Menülere Dahi Girmiş oLan Salatasıdır. Amasra Salatası Oldukca Meşhur ve Gerçekden Hakkı iLe Yapan Yerlerde Damaklarda Vazgeçilmez Lezzet Bırakmaktadır.

Paylaşılamayan Cennet AmaSra, Tüm Yurttaşlarımızın Ziyaretlerini Bekliyor.

 

Eşyalı ve Aile için Ev Pansiyon Bulunur. iletişim: 0543 358 0060

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir