Mobil Sohbet

.

O gerçek ortaya çıktı!

Suriye’nin kuzeyindeki kentleri ele geçirerek burada yönetimi devralan PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye, ‘Terk ediyoruz, gidin yerleşin’ diye haber verdiği ortaya çıktı.

Suriye’de Afrin, Derik, Amude, Kobane gibi kentlerde 16 Kürt siyasi partisinin oluşturduğu KNC çatı örgütü ile PKK’nın Suriye’deki yapılanması PYD’nin yönetimi devralması Suriye’de Kuzey Irak benzeri bir oluşum mu gerçek oluyor sorusunu akıllara getirmişti.

Hatta, Esad yönetiminin Şam’daki bombalamadan sorumlu tuttuğu Türkiye’yi zor durumda bırakmak için kuzey kentlerinde PKK’nın bayrak göstermesine izin verdiği iddia edilmişti.

Dün Irak’taki bölgesel Kürt yönetimine yakınlığıyla bilinen Rudaw gazetesinde bu iddiaları doğrular nitelikte bir haber yayınlandı. KNC sözcülerinden Nuri Brimo, “Suriye rejimi Kürt kentlerinden hangilerini ne zaman terk edeceklerini PYD’ye önceden bildirmişti. Bu nedenle PYD hemen bu bölgelerde kontrolü ele alabildi” dedi. ‘PKK ile paylaşın’ Rudaw’daki haberde yeni Kürt oluşumundan yetkililer, Barzani’nin arabuluculuğunda gerçekleşen ve PYD ile KNC’yi bir araya getiren Erbil anlaşması uyarınca bu Kürt kentlerine hem PKK hem de Kürt yönetiminin bayrağının çekildiğini, ancak silahlı PKK militanlarının zaman zaman devlet kurumlarından Kürt bayraklarını indirip sadece PKK bayrağının dalgalanmasına izin verdiklerini söyledi. Nuri Brimo, ‘Barzani bize PKK ile yüzde 50/50 olacak şekilde şehirlerin yönetimini yürütmemiz durumunda hem maddi hem de manevi destek vereceği sözünü verdi’ ifadesini kullandı. Rudaw’a göre, Suriye’de Esad rejimine karşı silahlı mücadele yürüten Özgür Suriye Ordusu’nun muhalif askerleriyle Kürtler arasında da bir sözlü anlaşma mevcut. Buna göre PYD militanları Arap bölgelerine girmiyor, Özgür Suriye Ordusu da Kürt bölgelerine…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir