Mobil Sohbet

.

Kuş Gribi Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Korunmak için Neler Yapılmalıdır?

Kuş Gribi

Kuş Gribi H5N1 Virüsü

KUŞ GRİBİ

Kuş Gribi Bir KanatLı Hayvan HastaLığıdır. Tıpdaki Karşılığı iSe H5N1 Virüsü oLarak Bilinmektedir.

ÖzeLLikle Göçmen Kuşların Burun Akıntıları, Boğaz Akıntıları ve Dışkıları Yolu iLe Yayılma Göstermektedir. GeneLde Evcil Hayvanlara Daha Rahat Bılaşması Sebebi iLe de Yediğimiz Tavuk,Kaz,Ördek, Hindi Gibi Kanatlı Yenilebilir Canlılar Ciddi Derecede Hastalık Bulaştırma Riski Taşımaktadırlar. insana da Bulaşabilen ve Önlem Alınmadığı Takdirde Öldürücü oLabilen Bu HastaLık Son Yıllarda Birden Çok insanın Ölümüne Yol Açmıştır.

Kuş Gribine Yakalanmış Hayvanlara Korunmasız Olarak Yaklaşan, Kuş Gribinden Ölmüş veya Gribe Yakalandığı Tespit Edilen Hayvanları Kesme, Dokunma, Burun Akıntılarına veya Dışkılarına Temas ve Kuş Gribine Yakalanmış Hayvanları Yemek Yapmak Üzere eline Alıp Kanını Temizlemek Bu Hastalığın insana Bulaşmasına Sebep oLmaktadır.

 

BELİRTİLERİ NELERDİR

 

Öksürük, Ateş, Boğaz Akıntısı, Halsizlik, Kas Ağrıları ve Akciğer Ağrısı Şeklinde Görülmektedir. Bunun Neticesi oLarak Zaturre ve Solunum Sıkıntısı Başgöstererek Hastanın Ölmesine Dahi Sebebiyet Vermektedir. Belirtileri ise Virüs iLe Temasdan 4-5 Saat Sonra Başlar Ancak bir Haftalık Kontrol Daha Güvenilir Yoldur.Hücre Kanallarına Yeteri Kadar Oksijen Gitmediğinden Virüs Kapmış Kişilerde Morarma Olur ve Sonra Ölüm Başgöstermiştir. Endonezyalılar Bu Ölüme “Mavi Ölüm” Demektedirler.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir