Mobil Sohbet

.

Kur’an’ı Tanıyormuyuz, Kuran’ı Okudunuz mu?

Mukaddes Kitap, Kur'an

Mukaddes Kitap, Kur’an

Evet Bu Yazımıza bir Soru ünLemi iLe Başlıyoruz… Kur’an’ı Tanıyormuyuz. ?

Malum olduğu üzere din anLamında konuştuğumuz zaman mangalda kül bırakmayan bir toplum olduğumuzu zannediyorum ki bilmeyenimiz yoktur.

Ne zaman ve hangi ortamda söz din,islamiyet, Kuran olsa, şu vakte kadar söyleyecek sözünün olmadığını düşünen kimseye şahsen ben denk gelmedim. Sizler denk geldinizmi bilmiyorum. Sohbet konusu din ise eğer herkes müftü, hatip veya ilahiyat profesörü kesiliyor ancak kim, nerde, ne konuşuyorsa bu muhabbetlerin dayanakları nedir, neye istinaden bu sohbetlerin içerisinde çok fazla fikir beyanı oluşmaktadır bunuda kimse bilmiyor.

Yapılan Tüm Sohbet ve Yorumlar Hiçbir Kur’an’i Dayanağı olmadan başkalarından uydurulmuş ve Kuran ile uzaktan yakından alakası olmayan şeylerdir. Kur’an ALLAH’ın Kelamı oLmakLa birlikde dünya üzerine Matematik terminolojisi ve Geometrik altyapıya sahip olan tek Kutsal metindir. Eskiden, Özellikle Cumhuriyetin Kurulmasından Hemen Önce, Halifelik Düzeninin çarkları arasında ezilenler, cumhuriyet sonrasında da Esir düştükleri bu Raiyye ( koyun sürüsü ) düzeninin etkisinden çıkamamışlar ve bazıları kendilerine molla ünvanı vermişlerdir. Molla (Gerçek Anlam) : Din Bilgini Demektir.

Ancak O dönemin insanları bu tabiri kendi menfatleri için kullanmışlardır. Hiçbir dini ve islami bilgiye sahip olmadıkları halde, 3-5 tane arapça kelime bildikleri için, arapça okuduklarını söyledikleri Kur’an, ( Doğruluğu Kesin Değildir ) kendilerine molla ünvanını getirdi diyerek halkın dini duygularını istismardan asla çekinmemişlerdir.

Anadoluda ve Tüm islam coğrafyasında bu türden mollalara rastlamak mümkündür. Atatürk’ün Anadoluda başlattığı aydınlanma hareketi sonrasında bu tür molla grupları ile çok mücadele etmiş, tekke ve zaviyeleri derhal kaldırmış ancak tamamını temizlemeye ömrü vefa etmemiştir.

Anadolunun Kırsal Kesimlerinde yaşayanlar Kur’an ile alakası olmayan bir takım uyduruk hurafelerin esiri olmuşlardır. Oysaki bugün bile bir çok kişinin inandığı hurafe, düzmece olan bu sözde ibadetlerin Kur’an ile uzaktan yakından ilgisi alakası yoktur. Kuran-ı Kerim iLk Emri “Rahman ve Rahim oLan ALLAH’ın Adı iLe ‘oku’ ” Diyerek indirilmiş bir kitap’dır. Kuran’ın En Temel ibadetlerinden birtanesi Namaz’dır Doğru. Lakin Ana ibadet namaz’dır Demekde Son Derece Yanlıştır. Kuran Namaza Teşvik Eder, Lakin Kılmayanları Lanetlemez. Fakat Namaz’ı Çıkar ve Menfaat Aracı olarak Kullanan, Ma’un Suresi Müşriklerini, Kıldıkları Namaz iLe Birlikde LanetLemiştir. Kuran Maun müşriklerinin, “O Namazlar Size Lanet Olarak Geri Dönecektir” Diyerek, Kamu maLına oLan, Devlet ve Halkın maLına eL uzatanların, Bütün Bunları ALLAH ve Namaz Arkasına sığınarak Yaptıklarını Bizlere Bildirmektedir.Kuran’ın En Temel ibadeti, iLk Emridir. Yani Okumaktır. Peki Kuran Bizlere Yüzyıllar Boyunca Neden Okutulmamıştır. Evlerimizin En Tepe Noktalarında Gümüş, Altın Kaplar Arasında Asılı oLarak Bekletilmiştir. Kuran Bir Kitapdır ve Esas Amacı Okunmaktır. Öyleyse Neden Okutulmamış veya Okunmamıştır.

Küçük Çocuklar Basit Anlamda Bir Kitabın Okunması Gerektiğini Bildikleri için, Gördükleri Kitabı Yani Kuran-ı Kerimi Okumak için El Uzattıklarında Aile Büyükleri Tarafından Tepki Görmüşlerdir Yüzyıllar Boyunca. “Dokunma” “Çarpılırsın” “Sen Daha küçüksün” “Sen anLamazsın” Gibi Sözlerle Daha Çocuklukdan insanlar Kuran’dan Soğutulmuşlardır. Neticesinde islam coğrafyalarının Geldiği Durum Ortadadır.

Peki Bazı Odalakların içimize Soktuğu Bu Nifak Tohumlarının Asıl Amaçları Nedir.

Kuran Güzellikler ve Doğruluklar Kitabıdır. Kuran-ı Kerimi Okuyan ve idrak Eden Bir Kişinin, Kendinin Sömürülmesine Müsade Etme, Din Üzerinden Paye Verme, Dini Duygularını iStismar Ettirme ve ALLAH iLe Aldatılması Mümkün Değildir. Kuran’ı Okuyan ve Gerçekden insanlarımızı Okumaları Gerektiği Bu Kitapdan Yozlaştırmanın ve Yabancılaştırmanın Asıl Amacıda Tam olarak budur. Kuranı Okuyan ve Gerçek Müslümanlığı bilen bir insanın, Din Üzerinden Kese Dolduranlara Prim vermesi, destek vermesi Hem teorik açıdan, hemde toplumsal realite açısından mümkün değildir.

Kuran Sadece müslüman dünyaya değil, Tüm insanlık alemine hayatlarını refah ve mutluluk içerisinde yaşayabilmeleeri için çok ciddi koordinatlar vermektedir.Kuran-ı Kerim Esasında Bir Koordinat Kitabıdır. Deistler ( ALLAH’a inanıp, Dinlere inanmayanlar) Keşke Kuran-ı Bilseler ve Okumuş oLsaydılar.O zaman Asıl Hak, ALLAH’ın Bizzat Kendisi oLduğunu görecek ve O zaman dini dahi reddetmeyeceklerdi.

Sohbet Ederken Mangalda Kül Bırakmayanlara Tavsiyemizdir, Kur’anı Okuyun. Yatın Okuyun, Kalkın Okuyun, Mutfakda Okuyun,Otobüste Okuyun,Evde Okuyun,uçakta okuyun. Ama Mutlaka Okuyun.

Göreceksiniz ki Ondan Sonra sohbet ederken Muhabbet Eğer dine Gelirse, Çok Daha Ciddi Bilgiler Verebilecek ve Bunlardanda insanların Faydalanmasını Sağladığınızı Göreceksiniz. işTe Asıl Sevap oLanda Tam Olarak Bu Değilmidir. ALLAH’ın Peygamberimiz Aracılığı iLe Uygulattığı KelamuL Kitabını Okutmanın, Onu Öğretmenin ve Onun Güzelliklerini Asıl Amacına uygun biçimde insanlara nakletmek ve okunmasını sağlamak değilmidir Asıl Sevap olan. Allah Hepimizi ve Herkesi Kuran’ı Kerimi Okuyanlardan Eğlesin.

Kaynak: Prof.Dr. Y.Nuri Öztürk

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir