Mobil Sohbet

.

Japon şirketten TL alarmı!

TL’nin değerini bir süre daha koruması bekleniyor. JCR Eurasia Rating tarafından Türkiye’nin Mayıs 2012 Ödemeler Dengesi hakkında yayımladığı raporda, TL’nin önümüzdeki dönemde daha da değerlenmesinin beklendiği yazıldı.

Türkiye ekonomisine döviz girişlerinin düzeyi düşmekle birlikte, sağlanacak olan dövizlerin ithalat bedellerinden çok daha yüksek olacağı bir döneme girildiğinin düşünüldüğü raporda bu durumun; “TL’nin daha da değerlenmesi” ile sonuçlanacağı belirtildi.

CARİ AÇIK İÇİN NE YAZILDI?
Mevcut trendin devam etmesi halinde 2012 yılının tamamında cari açığın, GSYİH’nın yüzde 8,5 veya yüzde 9 seviyesinde şekillenerek 65-70 milyar dolar arasında olacağının beklentiği raporda, dış ödemeler dengesinin hem “Mal, Hizmet, Gelir Kısmı” hem de “Finansal Varlık ve Yükümlülükler Kısmı”nın önemli yapısal değişim süreci içerisine girdiğine dikkat çekildi.

Raporda, hem cari açığın ve hem de dış ticaret açığının 2003 yılından sonra tahmin edilebilirlik ve öngörülebilirlik yapısının belli bir istikrara kavuştuğuna dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir