Mobil Sohbet

.

Hollanda’dan vizesiz seyahat için tarihi adım

Avrupa Birliği Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı arıcılığı ile Türkler’e yönelik vize uygulamalarının kaldırılması gerektiğini vurguladığı bir dönemde Hollanda’dan tarihe geçecek bir adım geldi.

İLİŞKİLER DONMA NOKTASINA GELMİŞTİ
Rumların dönem başkanı olmasıyla birlikte donma seviyesine gelen AB – Türkiye ilişkilerinde uzun bir aradan sonra olumlu bir gelişme yaşandı. Bugüne kadar ortaya atılan iddialardan farklı olarak, ilk kez bir Avrupa Birliği üyesi ülke ile Türkiye arasında vizesiz seyahat başlıyor.

Türkiye’de yaşayan, çalışan ya da iş sahipleri birAvrupa Birliği üyesi olan ülkeye kısa süreli de olsa vizesiz girebilecek.

HOLLANDA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI RESMİ YAZI YAZDI
Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de iş sahibi olan Türk kökenli şirket sahiplerine vizesiz seyahati sağlamaları için konsolosluklara 15 ağustos’a kadar süre tanıyor. Bakanlık Avrupa Adalet Divanı Sosyal kararının uygulanmasını istiyor.

Müthiş buluş! İngilizce konuşmanın sırrı çözüldü. Nasıl mı? Tıklayın!
Bakanlığın duyurusuna göre Türkiye’de yaşayan, çalışayan ya da iş sahipleri hollanda’ya kısa süreli olarak gelmeleri için vize şartı ortadan kalkıyor.

TÜRK KÖKENLİ OLMA ŞARTI
Duyuruda “Servis sağlayıcı, Türkiye’de ikamet eden ve çalışan ya da bir Türk kökenli bir şirket sahibi olmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

6 AYDA BİR 3 AYLIK İZİN
Buna göre, Türkiye’de iş sahibi olan veya servis sağlayıcı olanlar, her 6 ayda bir 3 aylık sürelerde Hollanda’da vizesiz olarak seyahat edebilecek.

Hollanda’nın vize kararı Türkiye’nin AB üyeliğine yönelik en ciddi adımlardan biri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir