Mobil Sohbet

.

Çay’ın Tarihcesi

ÇayYapragı

 

Çay’ın Ortaya Çıkışı, M.Ö. 2700 Lü Yıllara Dayanmaktadır.Çay’ın Anavatanı Çin imparatorluğudur.Çay iLe ilqLi Çeşitli Rivayetler Vardır Ancak,  Dönemin Çin Hükümdarı Shen Yung Çay Yaprağının Tesadüfen Sıcak Suya Düşmesi iLe açığa Çıkan Kokudan Çok Etkilenir ve Dikkatini Çeker.Askerlerine Bu Kokuyu Yaratan Yaprakları Toplamalarını Emreder. Askerler Yaprakları Topladıkdan Sonra Çay Yapraklarının Tamamını Sıcak suya Koyar.Koku Yayıldıkdan Sonra Sıcak Sudan Bir Yudum aLır ve Çay’ın Lezzetinin Eşsiz Güzelliği iLe tanışmış Olur.

Çay Avrupaya iLk Olarak 15. Yüzyılda Gelmiştir.iLk Demlik Örnekleri 16. YY. Sonlarına Doğru Çin’den Avrupaya uLamıştır. Bugün Hala Daha Hollanda, Fransa, Avusturya, Almanya Gibi Avrupa ülkelerinde Yaygın Olarak içilmektedir. Çay Amerika Kıtasında ise Peter Stuyvesant Sayesinde Buluşturulmuştur.Bugünkü New York Bölgesine Yerleşen Hollanda Yerlileri Tarafından Yaygınlaştırılmış Bir içecek Olarak Amerikanın En Eski iÇecekleri Arasında Yer alamaktadır. 18. YY Başlarında Avrupa ve Amerika Kıtasında Çay Endüstriyel Bir Bitki Haline Gelmiş ve işlenerek Global bir içecek haline Gelmiş ve Çay Kahvaltı Sofraları, Sohbet Aralarının Vazgeçilmez içeceği Haline Gelmiştir.

Yaz Sıcaklarında Çay Satışlarında Zorlanan Amerikalı Richard Blechynden, Çayı Soğuk Olarak Servis Etmeyi Düşünür.Amerikan Asıllı oLan ice tea bu şekilde ortaya çıkarak kendini dünyaya tanıtmaktadır.

Çay ilk Yaygınlaştığı zamanlar, Pahalı Bir içecek olduğu için,Sadece Yüksek tabaka ve EnteL Zümreler Tarafından iÇilebiliyordu Ancak Zaman içerisinde Gelişen endüstriyel Çay üreticiliği nedeni ile ucuzlamış ve Orta Düzeyde Ailelerin Sofralarına Kadar Gelmiştir.

One Response so far.

  1. BuSe dedi ki:

    valla sıcak çayı bilemem ama ice tea fikri süper bi buluş olmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir