Mobil Sohbet

.

Arınç’tan, Başbakan’ın Rusya ziyaretine dikkat

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleşen toplantı 6 saat 15 dakika sürdü.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya yapacağı ziyaretin Suriye konusunda yeni ufuklar açacağını, yeni yaptırımlar olacağını söyledi. Arınç, büyük parçalar çıkarılırsa uçağın nasıl düşürüldüğüne ilişkin fikir sahibi olunacağını vurguladı.

Bülent Arınç, 6 saati aşkın süren Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. AB Bakanı Egemen Bağış’ın AB ilişkileri konusunda brifing sunduğunu dile getiren Arınç, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanı olacağını; ancak bunu Türkiye’nin kabul etmediğini, Bakanlar Kurulu toplantısında ülke olarak atılması gereken adımların ele alındığını ifade etti. Arınç, Suriye başta olmak üzere iç ve dış gelişmelerin de toplantıda görüşüldüğünü söyledi.

Kürtaj konusunun da ele alındığını belirten Arınç, konunun henüz tasarı haline gelmediğini, önümüzdeki dönem bu konunun çalışılmasına devam edileceğini kaydetti. Düşen uçağa ilişkin bir soru üzerine Arınç, uçağın yüzde 10’u denemeyecek kadar bir enkaza ulaşıldığını söyledi, konuya ilişkin kendisi ve Başbakan tarafından yapılan açıklamaları hatırlattı. İki gün içinde arama kurtarma çalışmalarının başlayacağını ifade eden Arınç, uçağın büyük parçaları çıkarılırsa uçağın nasıl düşürüldüğüne ilişkin fikir sahibi olunacağını vurguladı.

Bülent Arınç, şimdiye kadar uçağın düşmesine ilişkin yapılan açıklamalarla Türkiye’nin açıklamaları arasında tersine bir olguya yol açacak bir gelişmeye rastlanmadığını söyledi.

Diyarbakır’daki olaylara ilişkin bir soru üzerine Arınç, konunun Bakanlar Kurulu’nda görüşülmediğini, meselenin saptırılmasına gerek olmadığını ifade etti. BDP’nin mitingine izin verilmeyeceğinin valilik tarafından açıklandığını hatırlatan Arınç, buna rağmen BDP’li milletvekillerinin açıklama yaparak kararı yok saymaya davet ettiklerini, açıkça bunun suç olduğunu ve işlendiğini kaydetti.

Güvenlik güçlerinin ise yetkilerini kullandığını, güç aşımı gibi şeylerin de konuşulacağını belirten Arınç, miting öncesi arama taramalarda patlayıcılar bulunduğuna dikkat çekti. “Bu haberlerin doğru olmadığı kanaatindeyim.” diyen Arınç, BDP’nin valiliğin kararına karşı gelmek değil kolaylaştırıcı tavır takınması gerektiğini ifade etti.

Tatbikat konusundaki bir soruya Arınç, bunların önceden planlanmış olabileceğini, Suriye ile doğrudan ilişki kurmanın zor olduğunu kaydetti. Arınç, “Son günlerde 13 Temmuz’da Esad yönetiminin silahlı güçleri tarafından gerçekleştirilen katliamın konuşulması gerekiyor. Bütün dünya bu olayı kınamıştır, Türkiye de kınamıştır. 15-20 bin insanın hayatını kaybetmiştir. Çocukların başları kesilmiştir, vahşice katledilmiştir. Bu olaylardan sayın Kılıçdaroğlu’nun haberi yok mudur? Suriye yönetimi ile arası ne kadar iyi olursa olsun Kılıçdaroğlu’nun ağzından bir kınama sözü duymak beklenecektir. Baas Partisi ağzıyla konuşmanın bu sorunun çözümüne hiçbir katkısı olmayacaktır. Başbakanın Rusya ziyaretinin bu konuda yeni ufuklar açacağı, yeni yaptırımlar olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir