Mobil Sohbet

.

7 Haziran 2015 GeneL Seçim Sonuçları, Oy Oranları

GeneL Seçim 2015

GeneL Seçim 2015

7 Haziran 2015 Tarihinde Türkiyede Yapılan genel seçimlerde çıkan oy oranları neticesinde, Türkiyede dengeler tamamen değişiyor mu ?

Ak Parti (AKP) iktidarı, Tek başına iktidar olmaktan çıkıyor. 2002, 2007 ve 2011 Seçimlerine göre oldukca oy kaybeden AKP içinde dengeler tamamen değişiyor. 2002 de %36, 2007 de %46,58 ve 2011 Yılında yapılan genel seçimlerde %49,84 lük oy oranı ile 12 Yıllık tek parti olarak sürdürdüğü iktidarını 2015 GeneL seçimlerinde kazanamadı. 7 Haziranda Yapılan GeneL Seçimlerde %40,85 Oy Oranı ile 258 Milletvekili çıkaran Ak Parti, Tek Başına Hükümet Kuracak kadar mecliste Sandalye Sayısına Sahip oLamadı.Başbakan Ahmet Davutoğlu Yaptığı Balkon Konuşmasında ” Halkımız Neyi Uygun Görmüşse O Doğrudur, Seçimin Kazananı AK Partidir” Dedi. Mualif Partiler ve Mualefete Destek Veren Vatandaşlar ise Bu Seçimin AK Parti iktidarının Çöküşünün başlangıcı olarak değerlendirdi.

Oy Kaybeden Bir Diğer Parti ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oLdu. 2011 Seçimlerine Göre Oy Oranlarında Gerileme Yaşayan CHP %25 Oy Oranı ile Sandıkdan 2. Parti oLarak Çıktı. 132 Milletvekili Çıkaran CHP, 1 Gelen Parti AKP iLe Kualisyon Kurup Kurmama Konusunda Net Bir Açıklama Yapmadı. CHP Taraftarı Vatandaşlardan Bir Kısmı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa Etmesi Yönünde Söylemlere Girdiği Gelen Bilgiler Arasında. CHP istanbul 2. Bölgeden Aday oLan Mustafa Sarıgül ise Seçilemedi. 2002 ve 2015 Seçimleri arasında GeneL oLarak Aynı Noktalarda istikrarı Koruyan CHP, Yandaşları Tarafındanda Eleştirilere Maruz Kalıyor.

Oy Oranlarını Arttıran Partilerden Biride Milliyetci Hareket Partisi (MHP) oLdu. Geçtiğimiz Seçimlerde %13,01 Oy Oranına Sahip oLan MHP 2015 Seçimlerinde %16,30 Oy Potansiyeline Çıkarak 80 Tane Milletvekili Çıkarmayı Başardı. MHP GeneL Başkanı Devlet Bahçeli Yaptığı Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bu Seçimi Kaybetmiştir, MHP Yeni Dönemde, AKP iLe Kualisyon Hükümeti Kurmaya Kesinlikle Yanaşmayacaktır” Diyerek Kualisyon Söylentilerine de Son Noktayı Koydu.

2015 GeneL Seçimlerinde En Büyük Gelişme HDP Cephesinde Yaşandı. Kimsenin Beklemediği ve Tahmin Etmediği Bir Oy PotansiyeLi iLe Parti oLarak Meclise Girmeyi Başaran HDP, Milliyetci Hareket Partisi iLe Aynı Sayıda Milletvekili Çıkardı.HDP nin %13 Gibi Bir Oranla Meclise Girmesi, Diğer Bütün Partilerin Dengelerini Tamamen Bozmuş ve iKtidar Partisi Dahil Tüm Siyasi Partileri Beklenmedik Bir Çıkmaza Sürüklemiştir.Seçim Öncesi Yapılan Anketlerde HDP nin Baraj Sınırlarında Gözüküyor oLması, Barajın Altında Kalmaları Durumunda, AKP nin eLini Gülendireceği Umutlarını, Dolayısı iLe de Başkanlık Sisteminin ve Yeni Anayasa Düzenlemesinin Soluksuz Biçimde Hayata Geçirileceğinin Sinyalini Vermekteydi, Lakin HDP Yaptığı Atak iLe Tüm Bu pLanları Bozmuştur. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaşın iSe Bu Başarıdaki Rol’ü Şüphesiz oLdukca Yüksektir.Demirtaş Yaptığı Açıklamada ” AKP iLe Hiçbir Şekilde Kualisyon Ortağı oLmayacağız” Diye Açıklama Yaparak, Ak Parti iLe Hükümet Ortağı oLmayacağına Kesin Bir Dille Nokta Koydu.

Diğer Partiler’in Toplam Oy Oranı %4’ü Geçmedi. Bağımsız Adaylardan Seçilen oLmadı.Seçim Sonrasında Dolar ve Euro Atağa Kalktı. Dolar 2,778 TL ye, Euro ise 3,0861 iLe Şah’landı. İMKB Yangın Yerine Döndü, Borsa Çakıldı.Borsa Haftaya 8,15 Puan DüşüşLe, 75.268 dan işLem Gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir